Baçe: Mbreti i Arabisë dha 15 milion euro për arkeologjinë dhe shteti ynë nuk i pranoi

113 563 lexime

77,499FansaPëlqeje

Akademiku Apollon Baçe ka treguar një detaj interesant në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU. Baçe ka deklaruar se para disa vitesh në Shqipëri do vinte princi i Arabisë Saudite, tashmë mbret, dhe do dhuronte 15 milion euro për fushën e arkeologjisë. Por kjo nuk ndodhi pasi sipas Baçes në Shqipëri filluan pyetjet dhe dyshimet ndaj ai nuk investoi në Shqipëri.

-Admir Banajn që ka qenë ambasador në Arabinë Saudite unë e kam mjaft mik. Ju luta të sillte princin që më duket sot është mbret por nuk mundi të vinte sepse këta tanët kanë gjithmonë këto pyetjet “pse do vijë, kur do vijë, si do vijë” dhe u lodh ai. Ai para se të vinte do jepte nja 15 milion euro për Arkeologjinë, gjë që ne do na kishte ndihmuar mjaft.

-Pse nuk i morëm ne?

-Ngaqë nuk erdhi. Ngaqë nuk e pranuan./Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Aksident/ Motorat përplasen ‘kokë më kokë’, humb jetën 49-vjeçari (EMRI)

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Peqin. Mësohet se dy motora janë përplasur “kokë më kokë”...

Horoskopi ditor për nesër, e shtunë 8 gusht 2020

Dashi Në dashuri duhet të bëni kujdes, pasi mund të hasni në debate të rrezikshme në raportin në çift. Mendohuni mirë para se të flisni....

Trump ndalon dy aplikacionet kineze në SHBA

Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi ndalimin në SHBA të dy aplikacioneve kineze, për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Sipas këtij urdhri, kompanitë amerikane ndalohen të...

Pandemia në Kosovë, 181 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Situata e COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë kritike, ndërkohë që lajmi i mirë është se për 24 orët e fundit ka patur një...

Pandemia/Shënohen një viktimë në 24 orët e fundit

Gjatë ditës së sotme janë konfirmuar me COVID-19, 135 raste të reja, nga të cilat 113 raste vetëm në Tiranë! Ndërkohë, ka humbur jetën...

Lajme të tjera

Web TV