Pandemia shtyn zbulimin e kurës së HIV-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lufta globale kundër SIDA-së ishte zhgënjyese para se të ndodhte pandemia e COVID-19, një virus i sapo shfaqur që kërcënon të vonojë përparimin e kurës së HIV me 10 vjet ose më shumë, thanë të hënën Kombet e Bashkuara.

“Objektivat globale për HIV të përcaktuara për vitin 2020 nuk do të arrihen,” tha agjencia e KB kundër AIDS në një raport. “Edhe fitimet e arritura mund të humben dhe përparimi mund të ngecë më tej nëse ne nuk veprojmë.”

38 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me HIV

Të dhënat e fundit të vitit 2019 tregojnë se 38 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me virusin HIV, i cili shkakton SIDA, një milion më shumë sesa në 2018, sipas raportit.

Rreth 25.4 milion njerëz me HIV pozitiv ishin në trajtimin antiretroviral në vitin 2019, një përparim nga një dekadë më parë, megjithëse ai lë 12.6 milion pa ilaçe që mund ta mbajnë virusin nën kontroll dhe të parandalojnë përhapjen e tij.

Raporti gjithashtu vuri në dukje se bota mbetet shumë larg në parandalimin e infeksioneve të reja me HIV, me 1.7 milion raste të reja në 2019. , “Tha Winnie Byanyima, Drejtore Ekzekutive e UNAIDS.

Në vitin 2019 ka pasur 1.7 milion raste të reja të HIV me një rritje “tronditëse” në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore

Rajonet me përhapjen më të lartë të HIV janë Evropa Lindore dhe Azia Qendrore, të cilat së bashku kanë parë një rritje “tronditëse” të infeksioneve të reja që nga viti 2010, tha UNAIDS. Infeksionet gjithashtu u rritën në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut me 22%, dhe 21% në Amerikën Latine.

Lexo edhe :  Basha: Pjesa tjetër e opozitës nuk janë në gjendje të prodhojnë një diskurs politik

Studimi i Kombeve të Bashkuara vuri në dukje se pandemia COVID-19, e cila u shfaq në Kinë në janar, tashmë ka “ndikuar seriozisht” në luftën kundër SIDA-s, me mbyllje dhe ndërprerje të udhëtimeve dhe tregtisë që vonuan ose ndaluan trajtimet dhe testet e HIV-it. /Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Lajme të tjera

Web TV