25 vite burg për Astrit Sinanajn, tentoi të vrasë biznesmenin Verzivolli me tritol

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata e Elbasani ka dënuar me 25 vite burg Astrit Sinanajn. 42-vjeçari u shpall fajtor nga togat e zeza të Elbasanit, pasi akuzohet për dy raste të tritolvënies në këtë qytet.

Sipas dosjes hetimore, Sinanaj në datën 6 maj të vitit 2017 ka vendosur një sasi tritoli poshtë makinës së një biznesmeni, por fatëmirësisht ky rast u zbula nga policia. Gjithashtu po sipas dosjes hetimore ai akuzohet se 22 maj po të viti 2017, ka vendosur një tjetër sasi tritoli në ambjentet e jashtme të “Club Havana”, në Elbasan.

Ngjarja e parë ka ndodhur në qendër të Elbasanit, kur në afërsi të teatrit “Skampa”, poshtë një automjeti tip “Volsvagen” është konstatuar një sasi sasi tritoli C4, e ngjitur me letër natriban dhe e lidhur me një aparat telefonik,fitila e detenatorë.

Sasinë e tritolit poshtë makinës e ka konstatuar një oficer i policisë gjyqësore pranë Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm në Elbasan i quajtur Saimir Dika, i cili ka pohuar se ka qenë i pranishëm në momentin kur ka shkuar policia dhe ka rrethuar zonën.

Sinanaj u arrestua në maj të vitit 2016 në Vlorë. 42-vjeçarin, ishte shpallur në kërkim policor, pasi dyshohej se ishte autor i ngjarjeve të lartëpëmendura.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

Nis shtrimi i qilimit në stadiumin e Kukësit, Rama: Përmbyllet një vepër e re publike në shërbim të komunitetit

Me shtrimin e qilimit të blertë, përfundon faza e fundit e rikonstruksionit të stadiumit të Kukësit, “Zeqir Ymeri”. Kryeministri...

Kujtimet e gazetarit të Radio-Tiranës: Si e arrestuan kushëririn tim, nipin e Myslym Pezës, se shau misrin gjeorgjian

Nga Bashkim Trenova Memorie.al publikon kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi u diplomua në...

Shansi për Shqipërinë, prodhimi që mund të nxitet nga kriza e çmimeve

Rritja e fortë e çmimeve, që ka përfshirë njëherazi mallrat dhe shërbimet në të gjithë botën, ka të ngjarë të vërë në lëvizje zinxhirët...

A do të ketë reshje shiu? Parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita e sotme parashikohet të ketë mot kryesisht të kthjellët e alternime vranësirash kalimtare të cilat vijnë të dendura prej orëve të mbrëmjes duke...

Horoskopi ditor, 24 tetor 2021

Dashi Në dashuri, lidhje të bukura mund të lindin me njerëz të shenjës së Binjakëve dhe Ujorit. Nga ana tjetër, në punë keni projekte të...

Lajme të tjera

Web TV