“Integrimi i Shqipërisë në BE pengohet nga korrupsioni dhe krimi i organizuar”

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Eksperti i sigurisë Arjan Dyrmishi deklaroi se korrupsioni dhe krimi i organizuar janë dy faktorët kryesore që pengojnë integrimin e Shqipërisë në BE.

“Kjo është strategji për të thënë se ku jemi me krimin e organizuar dhe terrorizmin. Është një vazhdim tradite, ku parashikohen objektiva dhe tregues që duhet të realizohen. Kemi kryer studime për vitin 2013 deri më 2020. Qëllimi i raportit është që të diskutohet me institucionet, qeverinë dhe të marrë një dimension publik.

Duhet të përfshihen edhe grupet e interesit, që mund të jenë viktimë e grupeve kriminale. Ka pasur plan veprimi, por jo vazhdimësi të strategjisë. Qëllimi ynë ishte të komunikojmë me publikun. Korrupsioni dhe krimi i organizuar penguan procesin e integrimit të Shqipërisë në BE. Diskutimi duhet të jetë më shumë publik sesa policor”, tha Dyrmishi i ftuar në emisionin “Real Story”.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

“Për pak mish”/Shkelet moratoriumi, gjuetarët vrasin dhitë e egra

Prej vitesh në vendin tonë është vendosur një moratorium për mbrojtjen e kafshëve të egra në vendin tonë, të...

Kaosi në pikat kufitare, reagon ministria e Jashtme: 330 testime në orë për COVID-19

Pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria...

Durrës/ Shpëtohet nga policia 25-vjeçari që ishte duke u mbytur

Një 25-vjeçar, i cili ka rrrezikuar të mbytej në plazhin e Durrësit, është shpëtuar nga policia. Shërbimet e Patrullës së Përgjithshme, të cilët kryejnë patrullimin...

Depresioni i merr jetën vajzës së miliarderit të njohur

Depresioni i ka marrë jetën vajzës së miliarderit të njohur amerikan New York Giants. Steve Tisch kishte tentuar vetëvrasjen më parë dhe ishte në...

Shkeljet e etikës mjekësore për vaksinën e re, mjeku rus jep dorëheqjen

Vaksina ruse që u konfirmua pak ditë më parë si e sigurtë dhe efektive për pacientë e infektuar me COVID-19 ngjalli shumë debate, pasi...

Lajme të tjera

Web TV