600 franga rrogë dhe na sistemo bibliotekat, kur Koliqi i kërkonte novelistit Jokl të punësohej në Shqipëri

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje
E shkuara e shkrimtarëve Ernest Koliqi e Martin Camaj, nëse kanë qenë bashkëpunëtore të agjenturave të huaja, pas publikimit të dokumenteve të Ish-Sigurimit të Shtetit dhe CIA-s amerikane, ka hapur shumë debate në publik.

Studiuesi Cezar Ndreu tregon përmes një mesazhi në “Facebook” se Ernest Koliqi luftonte t’i shpëtonte jetën nobelisitit dhe albanologut Norbert Jokl.

Në kohën kur Ernest Koliqi ishte ministër i Arsimit i ka kërkuar profesor Norbert Jokl që të vijë në Shqipëri dhe të merret me sistemimin e bibliotekave në Shqipëri. Kujtojmë se Ernest Koliqi ishte ministër i Arsimit në vitet 39-41.

Ernest Koliqi i propozoi profesorit një rrogë 600 franga ari. Kërkesa e vetme e Koliqit ishte që të sistemonte bibliotekat e vendit.

Nga kjo kërkesë e Ernest Koliqi, pavarësisht se ishte pjesë e një qeverie kuislinge,  tregon qartë se publicisti po punonte për vendin e tij edhe në një kohë kur Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia.

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Çdo të thotë të jesh tiranas? Ja si përgjigjet Parid Turdiu

Parid Turdiu ka folur për Fjala edhe lidhur me origjinën e tij teksa ka treguar se çdo të thotë...

Ndërron jetë nga Covid-19 zyrtari i Partisë Socialiste

Bëhet fjalë për Ndue Ndocin, kreun e PS-së në njësinë numër 11 në Laprakë. Lajmi është konfirmuar nga miqtë dhe kolegët e tij, të cilët...

Parid Turdiu: Katunarët në Shqipëri kanë shpërthyer zinxhirët

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut dhe vëllai i Silva Turdiut, i cili banon në SHBA prej 30 vitesh, në një intervistë ekskluzive për...

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës dhe pasdites shtojnë vranësirat në...

Lajme të tjera

Web TV