S’ka dasma, nuset dalin në protestë (FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup nusesh italiane kanë protestuar të martën, në Fontana di Trevi, në Romë, kundër masave kufizuese të vendosura për shkak të koronavirusit.

Të veshur fustane të bardha dhe teksa mbajnë ombrellat në dorë, gratë u mblodhën para monumentit të famshëm në kryeqytetin e Italisë për të protestuar kundër rregullave kufizuese të vendosura nga qeveria e Giuseppe Conte për ceremonitë martesore.

Ndër masat, janë ndalimi i një personi që e shoqëron nusen në altar, përveç grumbullimit të njerëzve për ritualin e hedhjes së orizit për të marrë nusen dhe dhëndrin pas martesës.

“Unë duhej të martohesha në qershor dhe, për shkak të kufizimeve, nuk mund ta bëja këtë. Qeveria e bën atë për të mirën tonë. Por ne po shohim padrejtësi. Ne nuk mund të ndjekim ëndrrën e jetës sonë kur ndërkohë shoh të rinjë në disko pa maska,”tha njëra nga nuset.

Protesta e grave që ende nuk kanë arritur të festojnë ditën më të parashikuar të secilës nuse u bashkua me demonstratën e organizuar nga Shoqata Italiane e Dasma (Airb).

Sipas organizatës, rreth 90% e ceremonive janë shtyrë në vitin 2021. Sektori ka pësuar një rënie të madhe: nga 219 mijë martesa të festuara në vitin 2019 në rreth 8 mijë këtë vit.

“Gjithçka u shty në 2021. Kështu që ne i kërkuam qeverisë ndihmë për të arritur në vitin 2021. Rreth 500 mijë operatorë në sektor dhe, si pasojë, familjet e tyre janë në rrezik të papunësisë,” shpjegoi Luciano Paulillo, presidenti i Airb.

Në fund të qershorit, Konferenca Episkopale madje bëri të ditur se të porsamartuarit që shkojnë në altar nuk u kërkohet më të mbajnë maska mbrojtëse. Sidoqoftë, rregulli nuk vlen për të ftuarit./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Ballkani mposhtet minimalisht në Çeki nga Plzen, paraqitje dinjitoze nga suharekasit

Ballkani i pafat në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Conference League. Skuadra nga Suhareka u mund minimalisht...

Spektakël në Holandë mes Ajax dhe Marseille, AEK ”shokon” Brightonin në shtëpi

Shumë gola për një pikë në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit, me Ajaxin dhe Marseillën që ndanë nga një pikë falë barazimit spektakolar 3-3....

Biden do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare SHBA, Jake Sullivan, tha në një konferencë për shtyp, se Presidenti Joe Biden, do njoftojë Zelensky një paketë të re...

Duheshin 84 vota, Kuvendi shtyn rritjen e pagave për Kushtetuesen

Kuvendi nuk mundi të miratonte as këtë të enjte ligjin për Gjykatën Kushtetuese që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e saj. Kjo për...

Ekzekutohet një 33-vjeçar në Shkodër, të dhënat e parae

Shkodër/Informacion paraprak   Rreth orës 21.48, në fshatin Hot i Ri, në rrethana ende të paqarta është vrarë me armë zjarri shtetasi V.F, rreth 33 vjeç,...

Lajme të tjera

Web TV