Tre javë rresht humbje jete, dita e parë pa viktima prej virusit

113 563 lexime

77,498FansaPëlqeje

Koronavirusi vazhdon të përhapjet me shpejtësi në qytetet të ndryshme të vendit. Në të gjithë Shqipërinë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë shënuar sot 82 raste të reja nga rreth 400 tampone që janë realizuar në 24 orë.

Megjithatë një lajm i mirë vjen pas afro tre javësh ku raportoheshin përditë viktima, si pasojë e koronavirusit, në 24 orët e fundit nuk ka pasur asnjë ndërrim jete.

Ky fakt u bë me dije nga drejtoresha e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor, Mirela Cami, teksa prezantoi raportin ditor.

Nga ana tjetër, situata paraqitet tejet e rënduar në spitalin Infektiv, ku po trajtohen pacientët e infektuar.

Kjo pasi është rritur numri i të shtruarve dhe rëndohet situata shëndetësore e pacientëve në terapi intensive.

Aktualisht janë të shtruar 84 pacientë në spital, prej tyre 17 në gjendje të rëndë.

Më konkretisht 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 6 të tjerë janë të intubuar, në gjendje të rëndë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1273 persona aktivë me Covid-19, dhe 83 viktima të shënuara qysh nga nisja e pandemisë.

Humbjet e jetës janë shënuar në Tiranë 46, Durrës 13, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 12, Kukës 1, Elbasan 2, Lezhë 1 dhe Berat 1./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Roma, nga një amerikan nga Bostoni, tek një amerikan nga Teksasi

Duket se gjysmë miliardë Euro janë një arsye bindëse për të lënë të të ikë nga duart një klub...

Rama solidarizohet me popullin e Libanit: Shkatërrim që të lë pa fjalë

Kryeministri Edi Rama i shpreh ngushëllime e solidaritet popullit të Libanit, që po kalon momente tmerrit pas shpërthimeve të fuqishme. Rama e cilëson këtë një...

Meta pas shpërthimit në Bejrut: Solidarizim me popullin e Libanit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shpreh ngushëllime për ngjarjen tragjike të ndodhur këtë mbrëmje në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ku nga dy shpërthime të...

Shpërthimi në Bejrut/Shkon në 50 numri i të vdekurve dhe 2,750 të plagosur

Ka shkuar në 50 numri i viktimave që kanë humbur jetën nga shpërthimi i fuqishëm në Liban. Kjo shifër është konfirmuar nga Ministri i...

Shpërthimi i fuqishëm në Bejrut i merr jetën politikanit të njohur

Sekretari i përgjithshëm i partisë politike Kataeb, Nazar Najarian është vrarë pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi ditën e sotme në Bejrut.  Najarian ishte në...

Lajme të tjera

Web TV