Tre këshilla si të zgjidhni një shalqi të mirë

113 563 lexime

77,510FansaPëlqeje

Nuk do të jetë zyrtarisht verë derisa të keni shalqirin tuaj të parë në tavolinë. Sidoqoftë, hera e fundit që mund të keni blerë shalqirin tuaj të fundit mund të jetë viti i kaluar.

Ju kujtohet se si të zgjidhni një të mirë? A e keni ditur ndonjëherë vërtet? Ka një proces të lehtë tre-hapësh që ndihmon si të zgjedhim shalqirin më të mirë. Duhet një punë e vogël kërkuese për të zgjedhur një shalqi të mirë.

E para: Shalqiri duhet të jetë i rëndë për nga madhësia e tij.

E dyta: Shikoni për njollën e verdhë, shalqinjtë zhvillojnë një njollë kur janë në tokë. Kur kjo ndarje është e verdhë kremoze, është i pjekur.

E treta: Prekni pjesën e poshtme të shalqirit. Një shalqi i pjekur do të ketë një tingull të thellë dhe lëngu do të ndjehet brenda tij.

Mënyra më e zgjuar për të prerë një shalqi, është ta ndani atë në copa me madhësi sa për ta kafshuar.

Të fundit

Në cilën kafshë do të dëshironit të shndërroheshit? Zbuloni se çfarë fshihet në mendjen tuaj

Kafshët luajnë një rol të rëndësishëm si mbrojtës shpirtëror. Disa besojnë se ndihmojnë burrat dhe gratë të kuptojnë aftësinë...

Çmimi i arit arrin vlerë rekord

Çmimi për këtë metal me vlerë ka arritur nivelin më të lartë të të gjtiha kohërave. Arsyeja kryesore konsiderohet shqetësimi prej rënies ekonomike për...

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta kryetari historik i shoqatës “Durrësi”

Mësuesi i njohur i matematikës dhe inspektori i arsimit ka mbyllur sytë pasditen e 30 korrikut, pas një sëmundjeje të gjatë. Për shkak të gjendjes...

Synimet e Turqisë për superfuqi: Erdogani hedh ‘zjarr’ në jug të Kaukazit

Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Turqisë dhe Azerbajxhanit janë një paralajmërim i qartë për armikun e përbetuar Armeninë. Pas Sirisë dhe Libisë, Ankaraja dëshiron...

Fundjava e parë e Gushtit nis me fluks në Morinë, kosovarët drejt bregdetit shqiptar

Korriku sapo u mbyll, për Kosovën shënoi numrin me të lartë të të prekurve dhe viktimave nga koronavirusi. Po ashtu edhe në Shqipëri. E...

Lajme të tjera

Web TV