Virusi/ Trump kritikon doktor Faucin: Gjendja në SHBA është stabël

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërkohë që rastet e infektimeve shënojnë shifra rekord nga dita në ditë në SHBA, presidenti Trump ka thënë se situata në vend është e qëndrueshme.

Trump ka kritikuar dhe ekspertin e sëmundjeve infektive në Amerikë, doktor Anthony Fauci, duke thënë se paralajmërimet e tij nuk janë të mira pasi SHBA janë në gjendje stabël. Madje, Trump tha se për situatën e Covid-19 nuk dëgjon as ekspertët e tij.

Trump kritikoi Faucin, pasi ky i fundit tha se SHBA “po vuan nga infektimi masiv, pasi vetëm në një ditë shënoi 60 mijë të infektuar me Covid-19”. Më shumë se 130 000 amerikanë kanë vdekur tani nga Covid-19, numri më i lartë i viktimave për shkak të virusit në botë.

“Unë nuk jam dakord me Doktor Fuacin. E dini, ai tha dikur “mos vini maska”, kurse tani thotë “ i vendosni ato”. Donald Trump shtoi se Fauci tha edhe se “mos e mbyllni kufirin e SHBA ndaj Kinës”, ndërsa theksoi se e mori vendimin për të mbyllur Amerikën me shtetin kinez.

Ndërsa, Trump ka “përplasje” edhe me politikanë të tjerë, përfshirë nënpresidentin Mike Pence. Donald Trump ka refuzuar të vendosë maskë në publik, edhe pse i është thënë ta bëjë diçka të tillë, nga ekspertët./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV