“Camaj spiun i UDB-së”/ Tufa publikon letrën e Enver Hoxhës për Titon: Na thuaj shoku Marshall nëse ka ardhur koha për …

113 563 lexime

77,509FansaPëlqeje

Vijon debati i shkaktuar nga Auron Tare, lidhur me dy shkrimtarët Ernest Koliqi dhe Martin Camaj, që sipas tij ishin të lidhur dhe iu shërbenin shërbimeve të huaja të inteligjencës.

Tare shprehej se duke iu referuar shkrimeve dhe dokumenteve në arkivë, del se dy shkrimtarët kanë qenë të përfshirë në agjenci të huaja spiunazhi si UDB, CIA, SIM etj.

Lidhur me këtë debat që vlon tashmë prej disa ditësh, ka ardhur dhe një reagim ironizues nga ish-drejtori i ISKK-së, Agron Tufa.

Në një postim në rrjetet sociale, Tufa ka publikuar një letër të Enver Hoxhës dërguas Titos më 17 Mars 1948 ku kërkonte bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë.

Krahas letrës Tufa shkruan me ironi:

“MBI TRADHËTARIN MARTIN CAMAJ DHE ATDHETARËT AURON TARE DHE ENVER HOXHA

Ne kemi nevoje te na thuhet nga ju, shoku Marshall, nese ka ardhur koha per tu bashkuar me Jugosllavine

Enver Hoxha”

Të fundit

Greqi/Shqiptari ngacmoi seksualisht avokaten, gjykata jep dënimin

Një shqiptar është dënuar me kusht nga gjykata e Selanikut me tre muaj heqje lirie pasi ky i fundit...

Video/Perëndim spektakolar i diellit në Karaburun

Pamje mahnitëse e natyrës shqiptare. Kjo pamje vjen nga Karaburuni ku duket një natyrë e qetë dhe një kombinim fantastik ngjyrash. Shijojeni!/fjala.al/Ke.Ba https://www.youtube.com/watch?v=dfIfQljzmPE

Horoskopi për nesër, 2 gusht 2020

Ky është parashikimi i horoskopit për ditën e nesërme, 2 gusht 2020 nga Paolo Fox Dashi Kjo nuk është koha ideale për dashurinë, do të ketë...

Brazili një nga vendet më të prekur nga pandemia, regjistrohen mbi 92 mijë të vdekur

Brazili është një nga vendet më të goditur nga koronavirusi, i cili regjistron një numër të lartë të të prekurve. Vetëm në 24 orët e...

Pushuesit kthehen nga plazhi, Policia e Shtetit jep detajet e qarkullimit

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për të gjithë pushuesit që janë duke u kthyer nga plazhi. Ajo ka apeluar drejtuesit e mjeteve për...

Lajme të tjera

Web TV