Dita e themelimit të Bibliotekës Kombëtare/Margariti premton rregullimin e rrjetit elektrik

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Kremtimet e 100 vjetorit Biblioteka Kombëtare filloj me një ekspozitë modeste në Muzeut Historik Kombëtar.

Në këtë përvjetor u dha edhe një premtim nga Ministrja e Kulturës Elvi Margariti.

Edhe Drejtori Pirro Misha 10 korrikun e shënon si ditën e rëndësishme të themelimit të një prej institucioneve më të rëndësishme të kombit.

Këto ditë kemi marrë masa që problemin që kemi me impiantin elektrik në Bibliotekë. Mendojmë ta zgjidhim dhe brenda verës të fillojmë punimet e shumëpritura. Nuk do të jetë ajo zgjidhja definitive e vështirësive që ka ajo  hapësirë. Kjo është një hap i mirë për t’i krijuar një tjetër ndihmë bibliotekës. Një tjetër hap i mirë për t’i krijuar një tjetër ndihme është restaurimi i disa sallave me fondin e vjetër të Bibliotekës”, u shpreh Margariti.

Është dita kur u hodhën themelet e Bibliotekës Shqiptare, nuk është mirëfilli krijimi i Bibliotekës Kombëtare. Është me rëndësi të kujtojmë që është institucioni i parë qendror kulturor i shtetit të ri shqiptar”, tha Misha.

Simbolikisht jehona e hapjes së Bibliotekës Kombëtare pasqyrohet në ekspozitën retrospektivë nga shtypi i kohës.

Prezantimi faqeve të para të revistave e gazetave të rëndësishme prezantohen në Muzeun Historik Kombëtar, institucion i cili në fillesa ka qenë së bashku me Bibliotekën Kombëtare.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Radha kilometrike dhe kaosi në Kakavijë, reagon ashpër Presidenti Meta

Pas situatës kaotike, vuajtjes në mes të vapës dhe radhës kilometrike me të cilën përballen prej gati 48 orësh...

Kur Pablo Picasso udhëzonte se si duhej ‘pikturuar’ mbi qeramikë

Artisti me famë botërore Pablo Picasso është shumë i njohur në botë për idetë novatore në artet vizuale. Fotoja e veçantë është shkrepur në vitin...

Radhët e gjata në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Po i vonon bërja e tamponëve

Prej dy ditësh vijon e rënduar situata në pikën kufitare të Kakavijës, ku mijëra qytetarë janë të detyruar që të presin në radhë për...

Pas zjarreve të frikshme rifillon jeta në Australi, lindin 9 koala

Lajm inkurajues për mbijetesën e koalas , një specie që u prek keq nga zjarret e pyjeve që shkatërruan Australinë në fund të vitit...

Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz prindër për herë të parë? Fotot që ngrenë dyshime

Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz janë njohur për pak më shumë se gjysmë viti, por është e qartë se ata nuk presin për të...

Lajme të tjera

Web TV