Dita e themelimit të Bibliotekës Kombëtare/Margariti premton rregullimin e rrjetit elektrik

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kremtimet e 100 vjetorit Biblioteka Kombëtare filloj me një ekspozitë modeste në Muzeut Historik Kombëtar.

Në këtë përvjetor u dha edhe një premtim nga Ministrja e Kulturës Elvi Margariti.

Edhe Drejtori Pirro Misha 10 korrikun e shënon si ditën e rëndësishme të themelimit të një prej institucioneve më të rëndësishme të kombit.

Këto ditë kemi marrë masa që problemin që kemi me impiantin elektrik në Bibliotekë. Mendojmë ta zgjidhim dhe brenda verës të fillojmë punimet e shumëpritura. Nuk do të jetë ajo zgjidhja definitive e vështirësive që ka ajo  hapësirë. Kjo është një hap i mirë për t’i krijuar një tjetër ndihmë bibliotekës. Një tjetër hap i mirë për t’i krijuar një tjetër ndihme është restaurimi i disa sallave me fondin e vjetër të Bibliotekës”, u shpreh Margariti.

Është dita kur u hodhën themelet e Bibliotekës Shqiptare, nuk është mirëfilli krijimi i Bibliotekës Kombëtare. Është me rëndësi të kujtojmë që është institucioni i parë qendror kulturor i shtetit të ri shqiptar”, tha Misha.

Simbolikisht jehona e hapjes së Bibliotekës Kombëtare pasqyrohet në ekspozitën retrospektivë nga shtypi i kohës.

Prezantimi faqeve të para të revistave e gazetave të rëndësishme prezantohen në Muzeun Historik Kombëtar, institucion i cili në fillesa ka qenë së bashku me Bibliotekën Kombëtare.

 

 

Bo.Ba/fjala.al


Të fundit

Shpërdorim detyre e trafik droge, arrestohen 8 persona në Tiranë, 3 shpallen në kërkim

Prokuroria e Tiranës ka prere 11 urdhër arreste, ku 8 prej tyre janë ekzekutuar mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që...

“Ndër më të mëdhenjtë në Mesdhe”/ Rama publikon pamje nga maketi për transformimin e Portit të Durrësit

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje nga maketi i sapo përfunduar për transformimin e Portit të Durrësit, në një...

Inaugurohet investimi 25.5 mln euro në Kamëz/ Rama: Reformë të thellë në sistemin e ujësjellësve

Në Kamëz është përuruar sot godina e re e Ujësjellës- Kanalizimeve, një iniciativë e përbashkët e qeverisë shqiptare, gjermane, Bashkimit Evropian dhe qeverisë zvicerane...

Prostata dhe patologjitë e saj më të shpeshta

Problemet me prostatën hasen shpesh por më së shumti prekin meshkujt e moshës mbi 50 vjeç. Prostata është një gjendër e vogël, në madhësinë e...

Plagosja e biznesmenit në Sarandë, arrestohet një nga autorët (Emri)

Është ndaluar një nga autorët e biznesmenit Spiro Iljadhi. Në prangat e policisë ka rënë Redjan Haderi, 33 vjeç nga Tepelena. Haderi është ndalur në...

Lajme të tjera

Web TV