FMN-ja ndihmë shtetërore përmes kapitalit dhe jo kredive

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ekonomistja kryesore e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Gita Gopinath, i bëri thirrje qeverive që të mbështesin kompanitë nëpërmjet ndihmës kapitale dhe jo nëpërmjet kredive, ndërkohë që pandemia shkakton dëme afat-gjata tek bilancet.

Ajo tha se përmasa gjigante e goditjes nga koronavirusi do të bëjë që më shumë firma të kenë vështirësi në likuiditet, ndërsa përballen me të ardhura të ulëta për muaj me radhë.  Mbështetja e qeverive në formën e kredisë do t’i zbrazë këtyre kompanive sasi gjigante të borxhit,  duke e bërë të vështirë për ato që të dalin nga kriza. “Ndërkohë që ka një problem të madh me likuiditetin, mbështetja e qeverive duhet të jetë në qasjen kapitale e jo të borxhit.

Përndryshe, shumë firma do të dalin nga kriza me nivele gjigante të borxhit”, tha ajo. Gopinath nuk detajoi se si do të funksionojë një mbështetje financiare e tillë.  Gjatë krizës së brendshme bankare në fund të viteve 90’,  Japonia injektoi kapital tek firmat nëpërmjet skemave ku organet e lidhura me shtetin blenë aksione të preferuara që emetuan këto firma.

Në lidhje me rimëkëmbjen ekonomike botërore, ajo tha se do të jetë e pabarabartë dhe e pasiguritë, duke i bërë thirrje vendeve që të akordojnë stimuj të mëdhenj fiskalë dhe monetarë. FMN e vlerëson recesionin si më të keqin që prej Depresionit të Madh në vitet 30’.

 

 

Bo.Ba/fjala.al


Të fundit

Në Budapest mund të pish një kafe 700… dollarë

Policia hungareze ka futur në lupë hotelet e Budapestit, të cilët sistematikisht faturojnë turistëve çmime të tepruara. Në një bar...

Mbretëresha Elizabet mesazh liderëve botërorë: Askush nuk jeton përgjithmonë, duhet të mendojmë për fëmijët dhe nipërit

Mbretëresha Elizabet i është bashkuar konferencës së OKB-së për ndryshimet klimatike. Nëpërmjet një video-mesazhi, ajo ka bërë thirrje për të vepruar, duke u shprehur se...

Zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut: BDI ka përcaktuar kursin euroatlantitk, qytetarët e konfirmuan si forcë të parë

Zëvendës Kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani foli në emisionin ‘RealStory’ në ‘Neës24’ për rezultatin e zgjedhjeve...

Biden: Dekadë vendimtare për planetin

Në samitin mbi klimën që po mbahet në Glasgou të Skocisë presidenti amerikan u zotua për një angazhim të ri të guximshëm nga Shtetet...

Bullgaria dërgon trupa në kufirin me Turqinë, mbi 6500 emigrantë kalojnë në territorin e saj

Bullgaria dërgoi sot 350 trupa në kufirin e saj me Turqinë për të mbështetur policinë për shkak të presionit në rritje ndaj flukseve të...

Lajme të tjera

Web TV