Punonte si mbledhës mbeturinash, 24 vjeçari pranohet në Harvard

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

Historia motivuese e një djali të thjesht i cili arriti të ulet në auditorët e universitetit prestigjioz.

Deri pak muaj më parë, Rehan Staton zgjohej çdo ditë në 4 të mëngjesit për të shkuar në punën e tij si mbledhës mbeturinash, kjo për të sjellë të ardhura e për të ndihmuar familjen e tij financiarisht.

Djali vetëm 24 vjeç nga Bowie, Maryland, do të fillojë në vjeshtë të këtij viti studimet në universitetin prestigjioz të drejtësisë në Harvard. Pasi tejkaloi vështirësitë e shumta në jetë, të cilat pothuajse e bënë që të hiqte dorë nga gjithçka, madje edhe nga jeta e tij.

Pasi e ëma e kishte braktisur atë dhe të vëllain kur ishin ende fëmijë, babai i tij bënte deri në tre punë njëherësh që të siguronte “çatinë e shtëpisë” për dy djemtë e tij.

“Gjatë gjithë jetës sime, të gjithë njerëzit që takoja ishin ata që gjithmonë më poshtëronin dhe më bënin të ndjehesha keq me veten time.

Unë quhesha si fundin e hierarkisë sociale, duke punuar në ndërmarrjen e kanalizimeve të plehrave, që të siguroja të ardhurat, por asgjë nuk më bëri që të hiqja dorë nga ëndrrat e mia”, thotë ai.

Një histori e bukur suksesi qe te mbush me shpresë duke të dhënë një mesazh kuptimplotë: Asnjëherë mos u dorëzo përpara ëndrrave apo qëllimeve të tua në jetë!/St.Su/Fjala.al

Të fundit

Parid Turdiu: Katunarët në Shqipëri kanë shpërthyer zinxhirët

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut dhe vëllai i Silva Turdiut, i cili banon në SHBA prej 30 vitesh,...

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës dhe pasdites shtojnë vranësirat në...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Vaksina kundër virusit/ Skënder Brataj zbulon prapaskenat e prodhimit rus: Ja studimet më premtuese

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, së fundmi ka reaguar për vaksinën kundër koronavirusit, duke thënë se ajo e prodhuar nga Rusia nuk ka...

Pandemia/ Çfarë ndodh në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dëshmitë rrënqethëse të të shtruarve

Publikohen për herë të parë pamjet brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, i cili prej disa kohësh është kthyer në Covid 2. Me dhjetëra qytetarë me...

Lajme të tjera

Web TV