Të pathënat e një fshati shqiptar të djegur dy herë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndodhet në jug të vendit, Vunoi, me një pamje përrallore, por i braktisur pa asnjë kopsht dhe çerdhe.

Një ish-mësues sjell detaje historike të fshatit, fillimisht është ndalur në shtëpinë e zonjës Lule e cila pret thuajse të gjithë turistët që bëjnë ndalesën e parë, për të shijuar petullat.

Ajo tregoi se për shkak të pandemisë, edhe turistët nuk kanë qenë të shumtë këtë vit.

Ish mësuesi Tole i lëndës Histori-Gjeografi në fshatin Vuno, tregoi për gazetaren se në atë zonë ndodhen 21 kisha, ndërsa shtoi se njerëzit janë më shumë ateistë.

“Në Himarë dhe Dhërmi janë shumë fetarë në krahasim ne Vunonë”, shprehet ai.

Ish-mësuesi rrëfeu për Abcnews, se situatën e pandemisë nuk e kanë ndjerë shumë, por banorët e kësaj zonë tha ai janë treguar shumë të kujdesshëm.

E veçanta në këtë rrugëtim siç duket edhe nga pamjet dhe karakteristikë e fshatit është ndërtimi “tip” kala, me tunele të njëpasnjëshme.

“Piktori i madh anglez Eduard Liri, ka lënë shumë kujtime, për pushtimet që i janë bërë Vunoit. Për herë të parë në Shqipëri, fjeta në çarçaf dhe hëngra supë”

Vunoi është djegur dy herë, njëherë e dogjën italianët. Më pas kur erdhën gjermanët nuk la më asnjë shtëpi pa djegur”

 

 

 

Bo.Ba/fjala.al

 

 

 

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV