Agron Tufa akuza Gentiana Sulës: Ke shkelur ligjin që i ke dhënë dosjen e Camajt dhe Koliqit Auron Tares

113 563 lexime

77,503FansaPëlqeje

Publikimi i dosjes së shkrimtarit Martin Camaj dhe Ernest Koliqi nga studiuesi Auron Tare në të cilën thuhet se Camaj ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit edhe agjent i UDB-së, duke u përfshirë në veprimtari spiunazhi ka nxitur shumë debate.

Për këtë dosje studiuesi Ardian Ndreca tha se ka dalë në mënyrë të paligjshme.

Sakaq një ditë më parë, Kryetarja e Autoritetit për Informacion për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula ka firmosur një urdhër hetimi.

Teksa paraditen e kësaj të shtune me anë të një postimi në rrjetin social, Profesor Agron Tufa shkruan se AIDSSH ka shkelur ligjin.

Sipas Tufës “Tare nuk plotëson një kusht të rëndësishëm, nuk është studiues, por enverist. Nuk ka asnjë punim shkencor apo libër. Është një bashkëpunëtor i shoqatës së Rustem Peçit dhe kaq.”

Postimi i plotë 

Zakonisht Autoriteti (AIDSSH) u kthen përgjigje kërkesave të studiuesve, maksimumi, pas një viti. Shiheni si vepron me Taren: më 26 maj 2020 ai bën kërkesë dhe më 2 qershor 2020 merr 2 dosje. Do të ishte interesante të dihej, psh, nëse kërkesat e të tjerëve të datës 26 maj, janë ndjekur me të njëjtën përparësi dhe kthyer përgjigje më 2 qershor, apo ky është një rast i përzgjedhur me dashuri? Sepse duhet thënë, që kërkesave që bënte ISKK, Autoriteti ose u përgjigjej pas 6 muaj – një viti, ose nuk u përgjigjej fare, për çka kemi pasur një sërë ankimesh në AIDSSH dhe në Raportet e veprimtarisë Vjetore në Parlament.
Auron Tare nuk plotëson një kusht të rëndësishëm, nuk është studiues, por enverist. Nuk ka asnjë punim shkencor apo libër. Është një bashkëpunëtor i shoqatës së Rustem Peçit dhe kaq. Kësisoj në këtë pikë Autoriteti ka shkelur ligjin.

Lexo edhe :  Parashikimi i motit, ja si do të varjojnë temperaturat

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

“Vaksina për COVID-19 s’ka garanci”/Ekspertët gjermanë: Do ta kemi së shpejti

Edhe pse e gjithë bota është në kërkim të një vaksine kundër Covid-19, ekspertët e OBSH-së janë skeptikë dhe...

Prej disa ditësh kurora e gjelbër e Semanit në flakë, shuhet zjarret në Gramsh

Vijon zjarri në pyllin e Semanit duke djegur kurorën e gjelbër e gjelbër prej disa ditësh. Në shuarjen e flakëve janë angazhuar të gjithë strukturat...

Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi

Pallati mbretëror i Spanjës, ka bërë me dije se ish mbreti Juan Carlos  do të largohet nga vendi, vetëm disa javë pasi emri u...

Enca nuk përmbahet, mahnit ndjekësit e saj në plazh

Këngëtarja e njohur, Enca Haxhia, pas publikimit të këngës ‘Break Down’ në bashkëpunim me Don Xhonin, po shijon disa ditë pushimi në breg të...

4 gusht 1961/ Obama, ngjitja në pushtet e afro-amerikanit

Barack Hasan Obama u lind më 4 gusht 1961 në Honolulu, Hawaii. Është presidenti i 69-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Barack Obama...

Lajme të tjera

Web TV