Brataj: Maska me detyrim. Nëse mbahet, për 3 javë rënie deri në 60% të infektimeve

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se maska duhet të mbahet me detyrim që të frenohet përhapja e COVID 19.

Brataj tha se është rekomanduar në mbledhjen e komitetit teknik të ekspertëve që maska të bëhet e detyruar në ambientet e mbyllura. Nëse kjo gjë ndodh shtoi ai, do kemi për 3 javë shifra më të ulëta të të prekurve nga virusi.

  “Është diskutuar para 3 ditësh në mbledhjen e komitetit. Tani janë liruar masat, është hapur edhe transporti publik. Po diskutohet se ka studime të fundit që virusi qëndron edhe në ajër, këto nuk janë vërtetuar, por ne të gjithë e kemi dhënë rekomandimin për mbajtjen e maskës. Studimet tregojnë që në plastikë virusi qëndron deri në 72 orë. Nuk është plazhi, uji që të infekton, por ambienti i mbyllur ku mund të qëndrosh.Maska dhe doreza ka qenë e rekomanduar, jo e detyruar. Duke parë kushtet e të nxehtit që askush nuk i ndërron dorezat kur shërben, edhe po t’i dezinfektosh asaj nuk i bëhet 100% dezinfektim ne kemi rekomanduar se është më e rrezikshme mbajtja e tyre se sa mos mbajtja e dorezave. Maska duhet të bëhet detyrim ,të mbron 70%, kurse dorezat jo. Po të zbatohen këto masa që themi për 3 javë do kemi rënie deri në 60% të infektimeve”, tha Brataj./Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

Samsung rrit çmimet, po bëhet më i shtrenjtë se iPhone

Samsung sapo na zbuloi një mori telefonash të rinj dhe modeli më i shtrenjtë fillon me 1.400 dollarë Të martën...

“Nuk ka asnjë efekt anësor”, ish-ministri shqiptar bën vaksinën ruse

Një ish-ministër shqiptar, bën vaksinën e prodhuar në Rusi, e cila pretendon se është efektive ndaj koronavirusit. Bëhet fjalë për ish-ministrin e Zhvillimit Ekonomik në...

Qentë kapen “mat” duke vjedhur ushqim -VIDEO

Kujt do ja besonit një punë të rëndësishme? Me siguri ju vijnë në mendje fytyrat e miqve tuaj më të mirë, ata njerëz që...

Radha në Kakavijë, Lleshaj: Kemi kërkuar nga pala greke të përshpejtojë procedurat

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me situatën në pikat kufitare me Greqinë ku radha në territorin shqiptar ka shkuar me...

Bayern mendon se është perfekte, Barça beson te Messi

Nëse futbolli do ishte matrica ose bota e lumtur e "Huxley", Bayern nuk do të kishte rival në këtë Ligë të Kampionëve. Asnjë skuadër...

Lajme të tjera

Web TV