Dosja 456 e Camajt/Gentiana Sula: Ja pse studiuesit e morën shpejt

113 563 lexime

77,496FansaPëlqeje

E shkuara e shkrimtarëve Ernest Koliqi e Martin Camaj, nëse kanë qenë bashkëpunëtore të agjenturave të huaja, pas publikimit të dokumenteve të Ish-Sigurimit të Shtetit dhe CIA-s amerikane, ka hapur shumë debate në publik.

Ditën e djeshme Kryetarja e Autoritetit për Informacion për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula ka firmosur një urdhër hetimi pas denoncimit publik nga studiuesi Ardian Ndreca për daljen e dosjes së Martin Camajt në mënyrë të paligjshme.

Ndërkohë sot, Sula përmes një statusi në Facebook deklaron se dosje për qëllime kërkimore apo të edukimit qytetar janë të garantuar.

Ndërkohë Sula sqaron se studiuesit Tare apo dhe  studiuesve të tjerë që paraqiten kërkesë ne AiDSSh për dosjen Camaj, janë shërbyer shumë shpejt, meqë dosja ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Autoriteti mund të vendose trajtim prioritiar te kërkesave nëse evidentohet interes publik.  Prandaj kërkesat studimore të kësaj jave për albanalogun Camaj janë trajtuar me përparësi për shkak të debatit publik për këtë figurë historike.

Postimi i plotë i Gentiana Sulës

Dëshiroj të sqaroj shkurt  që qasja në dosje për qëllime kërkimore apo të edukimit qytetar është e garantuar, por behet konform ligjit  45/2015, dhe vendimet ( te pakten 3 ) i  publikojmë online dhe letër.

Herën e parë që kërkohet një dosje, procesi është shumë i gjatë sepse përfshin kërkim në arkiva, deklasifikim, dixhitalizim, anonimizime, te cilat janë subjekt i vendimeve kolegjiale.

Herën e dytë e tutje,  bëhet fare shpejt sepse nevojitet vetëm legjitimim i kërkesës  dhe firmosje e deklaratës se konfidencialitetit.  Prandaj studiuesit Tare apo dhe  studiuesve të tjerë që paraqiten kërkesë ne AiDSSh për dosjen Camaj, janë shërbyer shumë shpejt, meqë dosja ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Lexo edhe :  Zgjedhje në UT dhe ndryshime kushtetuese të njëanshme

Autoriteti mund të vendose trajtim prioritiar te kërkesave nëse evidentohet interes publik.  Prandaj kërkesat studimore të kësaj jave për albanalogun Camaj janë trajtuar me përparësi për shkak të debatit publik për këtë figurë historike.

Publikimi i materialeve është hallka tjetër që bëhet me kërkesë të posaçme,  pasi merret mundësisht opinioni dhe burime te tjera përmes familjes se personit historik.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Vdiq duke rregulluar makinerinë/Vëllai dedikim prekës: Ike para kohe

Lajmin për humbjen e jetës së të riut në Tropojë ku vdiq duke rregulluar makinerinë e një kompanie inertesh...

Rinas/Emigrantit i sekuestrohen 22 mijë paund të padeklaruara

Një shumë prej 22 mijë Paund është sekuestruar nga strukturat doganore. Kështu bën të ditur Drejtoria e Përgjithshme e Doganave e cila njofton se sipas...

Nga Eduart Gjokutaj/ Me mendje të hapur nga konkurueshmëria ekonomike

Ecuria e ritmeve të  rritjes së fuqisë punëtore në vitet e fundit nuk lidhet vetëm me problemet e mbartura dhe ato të krijuara nga...

Mbretëresha Elizabeth nuk i mban mëri Meghan Markle, e uron për ditëlindje

Bukuroshja Meghan Markle ka festuar dje 39-vjetorin dhe ndër urimet e shumta, ai që ka habitur ka qenë urimi i mbretëreshës Elisabeth. Profili zyrtar...

Flasin psikologët/Ja pse karantina “zgjoi” problemet e shëndetit mendor

Karantina dhe frika e përballjes me një virus të panjohur ka zgjuar në shoqëri probleme të shëndetit mendor, sidomos tek të rriturit. Psikologët shprehen se...

Lajme të tjera

Web TV