Masazhi perfekt pas një dite të lodhshme në pune

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

A e dini se nga stresi i tepërt shkaktohen dëme të mëdha në shëndet, produktivitet dhe cilësinë  përgjithshme të jetës.

Por ja cilat janë 5 teknikat e masazhit që ju duhen për të shpëtuar nga stresi pas një dite të lodhshme.

1- Masazh këmbësh

Këmbët janë pjesë të trupit që janë shumë të rraskapitura pas një dite të gjatë pune. Një masazh këmbësh mund të përmirësojë ndjeshëm situatën dhe t’i bëjë njerëzit të ndjehen mirë, duke përmirësuar shëndetin e tyre mendor dhe presionin e gjakut.

2.Masazh i palcës kurrizore

Kushdo që kalon më shumë kohë gjatë ditës duke ulur në një tryezë për disa orë në ditë, mund të ketë probleme me shpinën (dhimbje dhe ngurtësi). Përdorni këtë teknikë masazhesh, me ndihmën e miqve dhe vajit të masazhit.

3.Masazh i kokës

Shumë prej njerëzve janë ndjerë të qetë kur masazhojnë kokën, ndërsa bëjnë dush, pasi në fakt një masazh i kokës përmirëson rehatinë dhe zvogëlon stresin, shkruan healthy life boxx. Masazhin mund ta bëni vetëm ose me ndihmën e një miku, por përdorni vetëm gishtat gjatë masazhit.

4.Masazh veshi

Mund të tingëllojë e çuditshme, por stresi mund të eliminohet duke masazhuar veshët. Kjo metodë është konfirmuar në refleksologji dhe bazohet në aktivizimin e pikave të presionit të lidhura me organe të caktuara dhe pjesë të trupit, të cilat ndikojnë në relaksim.

5.Masazh për sytë e lodhur

Ënjtja e syve shkaktohet më shpesh nga zakonet e përditshme, siç është përdorimi i ekraneve digjitale për disa orë në të njëjtën kohë. Lehtësimi i syve të lodhur mund të arrihet duke masazhuar pikat e akupresurës rreth syve. Sipas disa studimeve, akupresura mund të ndryshojë gjendjen shpirtërore të një personi

Lexo edhe :  13 gushti, dita e mëngjarashëve

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Ndërron jetë nga Covid-19 zyrtari i Partisë Socialiste

Bëhet fjalë për Ndue Ndocin, kreun e PS-së në njësinë numër 11 në Laprakë. Lajmi është konfirmuar nga miqtë dhe kolegët e tij, të cilët...

Parid Turdiu: Katunarët në Shqipëri kanë shpërthyer zinxhirët

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut dhe vëllai i Silva Turdiut, i cili banon në SHBA prej 30 vitesh, në një intervistë ekskluzive për...

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës dhe pasdites shtojnë vranësirat në...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Lajme të tjera

Web TV