Raporti i auditimit/MF: Ja cila nga ministritë ka punuar më mirë gjatë 2019-ës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Financave dhe Ekonomisë së bashku me ministrinë e Bujqësisë kanë performuar më mirë nga të gjitha ministritë e tjera përgjatë këtij viti.

Kështu thuhet në raportin e auditimit të publikuar nga ministria e financave.

Në gjithë vitin që lamë pas është kapur një total pikësh prej 52 secila nga 72 pikë gjithsej. Raporti i auditimit ka listuar ministritë e linjës sipas treguesve të performancës, ky dy të mësipërmet rezultojnë në përmirësim krahasuar me vitin 2018. Më pas renditet Ministria e Brendshme, e Arsimit, Kulturës, Turizmit dhe Mbrojtjes.

Ndërsa në 4 vendet e fundit renditen Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, e cila ka përkeqësuar performancën në krahasim me vitin 2018, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, e ndjekur nga ajo e Drejtësisë, ndërsa listën e mbyll Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale me 41 pikë dhe në përkeqësim. Rankimi është bërë duke analizuar në total 18 tregues të performancës, si realizimi i shpenzimeve buxhetore, reduktimi i nivelit të detyrimeve të prapambetura; realizimi i shpenzimeve kapitale, numri i urdhër prokurimeve të paautorizuara, etj.

 

Bo.Ba/fjala.al


Të fundit

Deklarata e fortë e ministres Gjonaj: “Gërdeci” dhe “21 Janari” janë rikthyer dhe do u shkohet deri në fund

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në fjalën e saj në Kongresin e Partisë Socialiste, ka folur për sistemin e...

Nga Ronaldo tek Del Piero/ Bota e futbollit në këmbë për Eriksen, ja mbështetja e tyre për danezin

Ajo që ndodhi me Eriksen ka shokuar botën e futbollit dhe reagimet kanë qenë të shumta. Ndër të parët mund të përmendim Cristiano Ronaldo-n,...

“Lufta nuk ka mbaruar”/ Manastirliu del me lajmërimin e fundit: Ka ardhur momenti që…

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, në fjalën e saj në Kongresin e PS-së, është ndalur te pandemia Covid-19. Ajo tha se pandemia e testoi qeverinë,...

Operacion blic në Sarandë/ Efektivët ndalojnë kolegun e “Shqiponjave”, dyshohet për trafik droge

Një operacion blic i forcave të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit është zhvilluar sot në Sarandë. Burime për News24 bëjnë me dije se...

“Në zgjedhjet lokale do përmirësojmë rezultatin e 25 prillit”/ Balla-Kryebashkiakëve socialisë: Nuk ka kohë për pushime verore

jala e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Socialiste, Taulant Balla në Kongresin e PS: Të dashur delegate e delgatë, të dashur anëtare dhe anëtarë të Partisë...

Lajme të tjera

Web TV