Turdiu: A mund të deklasifikohet një dosje si e Camajt? Sula: Reputacioni i Camaj u dëmtua shumë nga artikulli i Tares

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetarja e Autoritetit për Informacion për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula deklaron se dosja Camaj, ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Reagimi i Sulës ishte si përgjigje publike ndaj Parid Turdiut, kur ky i fundit pyeti publikisht se si ka mundësi që dosja e Camajt doli kaq shpejt.

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut, pinjolli i një prej familjeve më të vjetra Tiranase që tashmë jeton në SHBA prej 3 dekadash, pyet nëse “mund të deklasifikohet një dosje, psh Camaj, pa lejen e familjes së tij?”

Ndërkohë Gentiana Sula përgjigjet se reputacioni i Camaj u dëmtua shumë nga artikulli i Tares, i cili mungoi të jepte një kontekst të plotë si ushtronin presion Sigurimi dhe UDB.

Postimi i plotë i Gentiana Sulës

Dëshiroj të sqaroj shkurt  që qasja në dosje për qëllime kërkimore apo të edukimit qytetar është e garantuar, por behet konform ligjit  45/2015, dhe vendimet ( te pakten 3 ) i  publikojmë online dhe letër.

Herën e parë që kërkohet një dosje, procesi është shumë i gjatë sepse përfshin kërkim në arkiva, deklasifikim, dixhitalizim, anonimizime, te cilat janë subjekt i vendimeve kolegjiale.

Herën e dytë e tutje,  bëhet fare shpejt sepse nevojitet vetëm legjitimim i kërkesës  dhe firmosje e deklaratës se konfidencialitetit.  Prandaj studiuesit Tare apo dhe  studiuesve të tjerë që paraqiten kërkesë ne AiDSSh për dosjen Camaj, janë shërbyer shumë shpejt, meqë dosja ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Autoriteti mund të vendose trajtim prioritiar te kërkesave nëse evidentohet interes publik.  Prandaj kërkesat studimore të kësaj jave për albanalogun Camaj janë trajtuar me përparësi për shkak të debatit publik për këtë figurë historike.

Lexo edhe :  Pas 244 ditësh, asnjë humbje jete nga koronavirusi!

Publikimi i materialeve është hallka tjetër që bëhet me kërkesë të posaçme,  pasi merret mundësisht opinioni dhe burime te tjera përmes familjes se personit historik.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

Plagoset me thikë një 25 vjeçar në Elbasan

Një 25 vjeçar është plagosur me thikë mesditën e kësaj të marte në Elbasan. Burime bëjnë me dije se ngjarja...

Sekuestrohen 4.6 kg tritol dhe C-4, armë, municione e granata, arrestohen 3 persona në Durrës

Policia e Durrësit finalizon operacionin policor të koduar “Binomi” për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të lëndëve eksplozive dhe të armëmbajtjes...

Notoi për një orë, 7-vjeçari shpëton babanë dhe motrën e marrë nga rryma

Një 7 vjeçar nga Florida po quhet hero në SHBA për shkak se notoi për një orë deri sa kërkoi ndihmë për të atin...

Rama zgjedh Durrësin, ja kush është vajza që merr mandatin e PS në Vlorë

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë dhe njëherës kryetar i Partisë Socialiste, ende nuk e ka vendosur se në cilin qark do ta marrë mandatin;...

Zjarr në banesën në “Myslym Shyr”, zjarrfikëset arrijnë në vendngjarje

Një shtëpi 2-katëshe është përfshirë nga zjarri në rrugën “Myslym Shyri” në kryeqytet. Policia njofton paraprakisht, se banesa ishte e pabanuar, ndërsa shton se...

Lajme të tjera

Web TV