Turdiu: A mund të deklasifikohet një dosje si e Camajt? Sula: Reputacioni i Camaj u dëmtua shumë nga artikulli i Tares

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Kryetarja e Autoritetit për Informacion për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula deklaron se dosja Camaj, ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Reagimi i Sulës ishte si përgjigje publike ndaj Parid Turdiut, kur ky i fundit pyeti publikisht se si ka mundësi që dosja e Camajt doli kaq shpejt.

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut, pinjolli i një prej familjeve më të vjetra Tiranase që tashmë jeton në SHBA prej 3 dekadash, pyet nëse “mund të deklasifikohet një dosje, psh Camaj, pa lejen e familjes së tij?”

Ndërkohë Gentiana Sula përgjigjet se reputacioni i Camaj u dëmtua shumë nga artikulli i Tares, i cili mungoi të jepte një kontekst të plotë si ushtronin presion Sigurimi dhe UDB.

Postimi i plotë i Gentiana Sulës

Dëshiroj të sqaroj shkurt  që qasja në dosje për qëllime kërkimore apo të edukimit qytetar është e garantuar, por behet konform ligjit  45/2015, dhe vendimet ( te pakten 3 ) i  publikojmë online dhe letër.

Herën e parë që kërkohet një dosje, procesi është shumë i gjatë sepse përfshin kërkim në arkiva, deklasifikim, dixhitalizim, anonimizime, te cilat janë subjekt i vendimeve kolegjiale.

Herën e dytë e tutje,  bëhet fare shpejt sepse nevojitet vetëm legjitimim i kërkesës  dhe firmosje e deklaratës se konfidencialitetit.  Prandaj studiuesit Tare apo dhe  studiuesve të tjerë që paraqiten kërkesë ne AiDSSh për dosjen Camaj, janë shërbyer shumë shpejt, meqë dosja ishte përgatitur me herët për studiuesin Demiraj te Universitetit Ludëig Maximilian.

Autoriteti mund të vendose trajtim prioritiar te kërkesave nëse evidentohet interes publik.  Prandaj kërkesat studimore të kësaj jave për albanalogun Camaj janë trajtuar me përparësi për shkak të debatit publik për këtë figurë historike.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e shtunë 8 gusht 2020

Publikimi i materialeve është hallka tjetër që bëhet me kërkesë të posaçme,  pasi merret mundësisht opinioni dhe burime te tjera përmes familjes se personit historik.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Gjoksi i saj i çmend të gjithë, Armina Mevlani: E mbaj me akull dhe serume (FOTO)

Armina Mevlani është një nga vajzat më seksi të showbizit shqiptar dhe njihet për format e saj trupore. Blogerja është...

Fatime Sokoli, çika e parë e malësisë që kapi çiftelinë në dorë (VIDEO)

Sot, bëhen 33 vite nga ndarja nga jeta e këngëtares së muzikës popullore, Fatime Sokoli, Artiste e Merituar. Ajo lindi në Dragobi të Tropojës, më...

Vendimi/ Gjykata Federale “gropos” përfundimisht Skënderbeun

Gjykata Federale ka lënë në fuqi vendimin e KAS-it për Skënderbeu. Kështu bardhekuqtë do të vuajnë të plotë dënimin e dhënë nga UEFA me...

Mos bëni gabimin e këtyre prindërve duke i lënë fëmijët vetëm – VIDEO

Pa më të voglin dyshim që janë qeniet më të pafajshme, por nëse të humbasin nga sytë vetëm për një moment të vetëm fëmijët...

Enver Hoxha si shoku Zylo? Vajza e Dritëro Agollit zbulon për herë të parë skicën e të atit – FOTO

Janë të paktë ata që nuk e kanë lexuar, apo që nuk e dinë esencën e romanit “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”. Një...

Lajme të tjera

Web TV