Fotot e rralla/ Godinat, klinikat dhe mjekët e spitaleve, nga Monarkia e Zogut, në Shqipërinë Socialiste

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

Foto të rralla publikohen për herë të parë nga “memorie.al” që na paraqesin e na njohin me imazhet të disa prej godinave dhe klinikave të spitaleve shqiptare.

Ato i përkasin periudhës së Monarkisë së Zogut, ato regjimit komunist të Enver Hoxhës në kohën e Shqipërisë Socialiste.

Nga godinat dhe klinikat e spitaleve të qyteteve të mëdha, si: Tirana, Shkodra, Durrësi, Elbasani, Korça, Gjirokastra, Vlora dhe Berati, e deri te ato të Lezhës, Mirditës, Peqinit, etj., dhe mjekët e njohur që kanë shërbyer ndër vite.

Për më shumë hidhini një sy fotogalerisë që sjellim më poshtë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Vaksina kundër virusit/ Skënder Brataj zbulon prapaskenat e prodhimit rus: Ja studimet më premtuese

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, së fundmi ka reaguar për vaksinën kundër koronavirusit, duke thënë se ajo e prodhuar nga Rusia nuk ka...

Pandemia/ Çfarë ndodh në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dëshmitë rrënqethëse të të shtruarve

Publikohen për herë të parë pamjet brenda spitalit “Shefqet Ndroqi”, i cili prej disa kohësh është kthyer në Covid 2. Me dhjetëra qytetarë me...

Enriketa Papa: Vetingu i vështirë, kush e kalon do të jetë ekipi i ri i PD-së

Në një intervistë për gazetën “Fjala” anëtarja e Komisionit të Verifikimit të Kandidaturave në Partinë Demokratike, Enriketa Papa, thotë se ky komision është krejtësisht...

Lajme të tjera

Web TV