Papa Françesku për rastin e “Shën Sofisë”: Kam dhimbje të madhe, mendimet shkojnë në Stamboll

113 563 lexime

77,489FansaPëlqeje

Çështja  shumë përfolur në lidhje me kthimin e “Shën Sofisë” nga një muze në xhami, ndërtesë e cila më parë ka qënë kishë ka marrë vëmendje të madhe mediatike.
Së fundmi ka reaguar Papa Françesku në fjalimin e tij të së dielës në Sheshin e Shën Pjetrit.

Në një fjalim të shkurtër me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Detit, Papa Françesku theksoi: “Deti shkon përtej mendimeve të mia, shkon në Kostandinopojë dhe te Shën Sofia. Kam një dhimbje të madhe”.

Ndërhyrja e Papës u zhvillua përkundër faktit se pothuajse të gjithë vëzhguesit parashikuan se nuk do të fliste për këtë për të mos krijuar probleme për komunitetin e vogël katolik që jeton në Turqi. /Ra.My. Fjala.al/

Të fundit

Lajmi i fundit/Ishte me Cov*id, 29-vjeçari hidhet nga kati i tretë i spitalit në Tiranë

Mëngjesin e sotëm ka ndodhur një ngjarje e rëndë në Tiranë. Sipas informacioneve zyrtare nga policia, rreth orës 04:30 të...

Digjet fabrika e prodhimit të paletave në Fushë-Krujë

Një zjarr i madh ka rënë në Fushë-Krujë, pasi ka marrë flakë dhe është djegur fabrika e prodhimit të paletave të drurit. Zjarri ka rënë...

Moti, ja si do të ndryshojnë temperaturat gjatë ditës

Pjesa me e madhe e vendit tonë do të jetë me mot të qëndrueshëm duke bërë që kthjellimet të dominojnë në zonat bregdetare. Sipas MeteoAlb...

Ralf Gjoni: Tregohuni të kujdesshëm, mendoni për të tjerët… 

Ndihem shumë më mirë dhe besoj se jam drejt rehabilitimit të plotë të organizmit imunitar. Pavarësisht se unë isha me fat dhe nuk pata...

Murat Basha: U shtrova tek Infektivi, nuk e dija se bashkëshorten e shtruan te Covid 2 

Murat Basha, anëtar i Lëvizjes së Legalitetit, i cili fatmirësisht e ka fituar betejën për jetën ndaj koronavirusit, tregon se si zbuloi që ishte...

Lajme të tjera

Web TV