Reagon Greqia: Çështja e “Shën Sofisë” jo vetëm greko-turke, të hënën në Bruksel

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një reagim i fortë ka ardhur edhe nga shteti grek lidhur me vendimin e Turqisë për ta kthyer muzeun e “Shën Sofisë” në xhami, ndërtese e cila më parë ka qënë kishë.

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias tha se kjo çështje do të dikutohet të hënën në Bruksel.

“Atje, Greqia do t’i kërkojë Bashkimit Evropian të ketë një listë të masave shumë të forta kundër Turqisë, në rast se Turqia shkel të drejtat sovrane të Greqisë.” Gjithashtu, nesër ministri do të shkojë me Z. Christodoulidis në Bruksel për një takim me Josep Borrell. Sanksionet nuk do të kenë çështjen e muzeut Shën Sophia.

“Për këtë çështje, duhet të ketë një iniciativë të Unesco-s dhe të Kombeve të Bashkuara, jo vetëm të Greqisë,” tha ai për SKAI.

“Erdogan është në krye të asaj që po ndodh. Madje anulon traditën e vendit të vet. Kjo i kthen shpinën bashkësisë ndërkombëtare dhe rregullave të saj,” shtoi ministri.

Nikos Dendias shton se ky vendim i shtohet një serie veprimesh shumë provokuese kundër Greqisë dhe vendeve të rajonit, nga ana e Turqisë.

“Gjithashtu, ne nuk duhet të injorojmë faktin se ai nuk tregon ndonjë frymë bashkëpunimi sipas ligjit ndërkombëtar”, shtoi ai.

Siç shpjegoi Dendias, “Cështja e Shën Sophia nuk është Greko-Turke, por globale. Eshtë çështje e shfuqizimit të rregullave dhe mosrespektimit të tyre që shqetësojnë komunitetin botëror “.

Për mbrojtjen e të drejtave sovrane dhe shkeljen e tyre, Dendias theksoi se “Evropa duhet të kuptojë se duhet të marrë një pozicion të shpejtë për ta parandaluar, sepse nëse nuk e parandalon, nuk do të pëlqejë atë që do të ndodhë. “Ne i kemi thënë gjithashtu Turqisë se ne nuk do të mbetemi joaktivë”. /Ra.My. Fjala.al/


Të fundit

Pamje të rënda/ Momenti kur shqiptari ekzekutohet me breshëri plumbash në Greqi (Video)

Kur kanë kaluar pak ditë nga vrasja e 32-vjeçarit shqiptar në Greqi, Aris Papas, mediat greke, kanë publikuar pamjet...

Detaje tronditëse/ Burri qëlloi me sëpatë në kokë e trup gruan dhe u var në pemën afër shtëpisë!

Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë në familjen Bici, në fshatin Dragostunjë të Librazhdit. Mësohet se 56-vjeçari Qemal Bici ka vrarë bashkëshorten e...

Ky është burri që masakroi gruan me sëpatë dhe më pas vrau veten (Emri/ Foto)

Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë i ndodhur këtë pasdite në një familje në Librazhd. Fjala.al sjell foto të autorit të krimit, 56-vjeçarit...

Tragjike në Librazhd/ Burri vret bashkëshorten me sëpatë e më pas veten

Një tjetër krim në familje trondit vendin tonë. Pas lajmit të kobshëm dje në darkë ku vëllai vrau motrën në Shkodër, sot njoftohet se burri...

U tha se ndërroi jetë/ Mirush Kabashi rrëfen i prekur si e përjetoi “lajmin e vdekjes”: Kishin qarë shumë për “ikjen time”, por…

Aktori i njohur Mirush Kabashi ka folur rreth lajmit të djeshëm, ku në disa medie u njoftua “vdekja e aktorit”. Ai ka rrëfyer sesi e...

Lajme të tjera

Web TV