S’ka gjendje të jashtëzakonshme, qeveria kosovare masa të reja në luftën ndaj pandemisë

113 563 lexime

77,496FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pas përfundimit të takimit të Këshillit të Sigurisë ka thënë në një deklaratë për mediat se është marrë vendimi që të shtohen masat pas gjendjes së krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Hoti tha se megjithëse gjendja po rëndohet, nuk do të aplikojnë ‘Gjendjen e Jashtëzakonshme”, por do të shtrëngohen masat anti-Covid-19.

“Siç e keni parë nga shifrat, gjendja po rëndohet. Jemi në limitet e kapacitetet. Jemi duke krijuar kapacitete shtesë. Javëve të fundit kemi marrë disa vendime për masa të reja. Kemi shqyrtuar dy skenare, shtimi i disa masave dhe shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Sapo e kryem edhe mbledhjen e Këshillit e Sigurisë, kemi marr vendim që shkojmë me skenarin e parë. Ku në mbledhjen e Qeverisë do të miratohen disa nga masat. Masat do të janë rigorozitet që kemi marr, siç janë maska, distanca dhe higjiena”, tha Hoti./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

“Si i shpëtova shpërthimit apokaliptik në Bejrut”, flet shqiptarja rezidente në Liban

Asgjë nuk ndodh rastësisht në këtë botë! Megjithatë, shumë rastësi të mbledhura bashkë bënë që një shqiptare t’i shpëtojë...

Lezhë/Arrestohen katër persona, ushtruan dhunë mbi efektivin e “Shqiponjave”

Katër persona janë arrestuar nga Policia e Lezhës  të cilët janë përplasur me efektivët duke kundërshtuar dhe goditur punonjësin e forcave “Shqiponja”. Në pranga kanë...

Zgjidh një çelës dhe zbulo se si është personaliteti yt

Personaliteti është një tërësi mënyrash të të menduarit dhe të sjellurit që na dallojnë nga të tjerët. Ai përfshin qëndrimet, mënyrat e lidhjes me...

Bën xhiron e botës/Gruaja lind në momentin e shpërthimit në Bejrut (Video)

Përpos pamjeve trishtuese dhe videove që tregojnë mjaft të shkatërrimit të Bejrutit apo edhe njerëzve që luftonin për të shpëtuar jetën, një video në...

Arrestohen të rinjtë në Korçë, po transportonin 14 emigrantë të paligjshëm

Në vijim të operacionit “Perimetri” goditen​ 4 raste të tjera të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të...

Lajme të tjera

Web TV