Virusi/ Rëndohet situata në Kosovë, 301 pacientë të shtruar në spitale

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Situata e krijuar nga koronavirusi sa vjen e rëndohet në Kosovë. Sipas një njoftimi të publikuar nga Shërbimi Klinik Spitalor i Kosovës, bëhet me dije se në spitale ndodhen të shtruar 301 pacientë të diagnostikuar me Covid-19, ndërsa bëhet me dije se 29 prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore.

“301 pacientë me Covid-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme. 301 pacientë të konfirmuar me Covid-19, po vazhdojnë të marrin tretman shëndetësor në​ klinikat e QKUK-së dhe Spitalet e Përgjithshme të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës.

Sipas raportit të datës 12 Korrik 2020, në klinikat e QKUK-së, ka të shtrirë 190 pacientë kurse në 7 spitalet e përgjithshme 111 pacientë. Prej tyre, 123 me oksigjenoterapi në QKUK dhe 49 në spitalet e përgjithshme. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve të konfirmuar me Covid-19, 29 janë në gjendje më të rënduar​ nën përkujdesje të vazhdueshme intensive”, shkruhet në njoftim.

Për shkak të rritjes së numri e të infektuarve në vend, qeveria kosovare ka vendosur sërish oraret e kufizuara./Re.Gu/fjala.al

Të fundit

Petro Koçi: 675 maturantë zgjodhën të studiojnë pranë Akademisë së Forcave të Armatosura

Zv/ministri i Mbrojtjes Petro Koçi shkruan se 675 maturantë kanë zgjedhur që të të studiojnë pranë Akademisë së Forcave...

Mercedes-Benz thirrje: 30.000 makina duhet të rikthehen, janë rrezik për aksidente

Më shumë se 30.000 makina të kompanisë ‘Mercedes-Benz’ pritet të tërhiqen nga tregu nga frika e një aksidenti që mund të shkaktohet nga çatia...

Lady Gaga nuk ka kontroll, rrëfen se po përballet me probleme mendore

Këngëtarja e njohur, Lady Gaga, emri i vërtetë i së cilës është Stefani Germanotta, është duke u përballur me probleme të ndryshme mendore. Në një...

Greqia bën tamponë në hyrje, krijohen radhë kilometrike në Kakavijë

Pika e kalimit kufitar të Kakavijës, është bllokuar nga radhë kilometrike të emigrantëve të cilët kthehen në shtetin fqinj. Shkak për krijimin e radhëve është...

Zaev merr mandatin nga Presidenti, 20 ditë kohë për formimin e qeverisë së re

Kreu i LSDM-së në Maqedoninë e Veriut, Zoran Zaev ka marrë ditën e sotme mandatin për formimin e qeverisë së re. Ka qenë Presidenti Stevo...

Lajme të tjera

Web TV