Diplomim në kohë pandemie/ Gjermanët na njohin me ceremoninë më “cool”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kufizimet që çdo shtet ka vendosur për të parandaluar përhapjen e virusit, kanë bërë të mundur anulimin e shumë aktiviteteve në sfera të ndryshme, sidomos nëse bëhet fjalë për grumbullime njerëzish.

Por këto masa duket se nuk e kanë ndaluar dëshirën e disa të rinjve në Gjermani për të kryer ceremoninë e shumëpritur të diplomimit.

Pasi punuan për konceptim për katër muaj, drejtuesit e shkollës u mundësuan nxënësve një ceremoni aspak të zakontë ku u respektuan rregullat e higjienës dhe distancimi fizik. Gjimnazi në Apolda përdori një hapësirë ku shikohen filma nga makina për të zhvilluar ceremoninë e diplomimit.

Drejtoresha e shkollës Birgit Rosner tha se atyre u desh që të anulonin festivalin që zhvillohej në atë hapësirë dhe kështu u erdhi dhe ideja.

“Në këtë mënyrë na erdhi ideja…Mblodhëm 3,000 euro nga sponsora dhe punuam për një koncept higjiene për katër muaj,” shpjegoi ajo.

Rezultati, diplomimi më “cool” në Gjermani, raporton Bild.

Të 46 maturantët u ulën në karrige, të cilat kishin 1.5 metra distancë nga njëra-tjetra në tre rreshta të drejtuar nga skena. Ndërsa, familjarët e tyre qëndruan në 120 makina pas tyre. Edhe distanca e automjeteve ishte e llogaritur.

Maturantët u thirrën në grupe nga tre, ndërsa familjarët e tyre në vend të duartrokitjeve i shoqëruan me një “valë borish” nga makinat.  /Ra.My. Fjala.al/


Të fundit

Trafikimi i vajzave gjatë vitit ’97, përlotet Pastori në studio: Njëra prej tyre është gazetare e njohur në Britani

Trafikimi i vajzave është një prej plagëve më të mëdha të vendit gjatë vitit të tmerrshëm të 1997-ës. Pastori Paulin...

“Kë kap ti mo ejjj, më njeh kush jam?”/ Ish-konkurrenti i Për’Puthen sherr në emision

Ish-konkurrenti i Për’Puthen, Eri Aga ka qenë i ftuar n’Kosovë Show për të folur për këngën e tij Columbiana së bashku me Deyzoh x...

E përqafuar nga fëmijët, ambasadorja e SHBA uron 1 qershorin

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka uruar 1 qershorin, ditën e fëmijëve. Znj.Kim ka shpërndarë një foto ku shihet e rrethuar dhe përqafuar nga fëmijë...

Manastirliu: Bursa 1-vjeçare tek TUMO, programi do të shtrihet për fëmijët në nevojë

Fëmijët e Shtëpisë së Fëmijëve “Zyber Hallulli” kanë nisur sot një program të veçantë tek Qendra e Teknologjisë TUMO, me bursa të financuara nga...

I vuri gjobë, burri merr shkopin e gomës dhe rreh policin (Video)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Chaboton, Meksikë, ku një burrë ka dhunuar një polic pasi ky i fundit e ndaloi se po...

Lajme të tjera

Web TV