Ja çfarë ndodh kur një mizë ndalon në ushqimin tuaj

113 563 lexime

77,479FansaPëlqeje

Nëse një mizë ndalon në ushqimin tuaj, çfarë bëni ju? E hidhni ushqimin apo vazhdoni ta konsumoni?

Nëse mendoni se “është thjesht një mizë” dhe vazhdoni ta hani duhet të jeni më të kujdesshëm pasi ky insekt I vogël në të vërtetë mund të shkaktojë shumë problem në organizëm.

Lexoni këto fakte para se të vijoni të konsumoni ushqimin ku miza ka ndaluar.

Ato mund të vjellin në ushqimin tuaj

Mizat në shtëpinë tuaj thithin shumë lëngje dhe forma e gojës së tyre është tubulare, ata mund të vjellin në ushqimin tuaj, duke lënë aty çfarë kanë ngrënë më parë.

Mund të lëshojnë vezë

Nëse miza ulet në ushqimin tuaj, ajo mund të lëshojë dhe vezë, të cilat edhe mund t-ju helmojnë. Prandaj mos harroni ta mbuloni gjithmonë ushqimin.

Këmbët dhe krahët e tyre mund të lëshojnë baktere

Mizat janë të mbushura me baktere dhe mikrobe jashtë trupit të tyre, dhe nëse ata ulen mbi ushqim, mund t’i lënë aty. Sipas Universitetit Teknologjik Nanyang, “çdo hap prej qindra që ka marrë një mizë lë pas një gjurmë kolonie mikrobike.” Kjo do të thotë se çdo gjë që prek miza mund të jetë infektuese.

Ato mund të kenë mbi 60 sëmundje

Mizat mund të transmetojnë së paku 65 sëmundje të ndryshme tek njerëzit, duke fluturuar sa në plehra sa në ushqim. Ndër to mund të jetë diarreja, marramendje, kolera etj. Jo vetëm njerëzit, mizat infektojnë dhe kafshët si derrat ose pulat.

Të fundit

Ndërron jetë nga Covid-19 zyrtari i Partisë Socialiste

Bëhet fjalë për Ndue Ndocin, kreun e PS-së në njësinë numër 11 në Laprakë. Lajmi është konfirmuar nga miqtë dhe...

Parid Turdiu: Katunarët në Shqipëri kanë shpërthyer zinxhirët

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut dhe vëllai i Silva Turdiut, i cili banon në SHBA prej 30 vitesh, në një intervistë ekskluzive për...

Parashikimi i motit, e shtunë 15 gusht 2020

Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por orët e mesditës dhe pasdites shtojnë vranësirat në...

Ronaldo ndan në Instagram një foto nga pushimet, bie në sy komenti epik i mikut të tij

Cristiano Ronaldo është me pushime. Olympique de Lyon nxori Juventusin nga Torino jashtë Champions League në raundin e 16 dhe ylli portugez ka vendosur...

Vaksina kundër virusit/ Skënder Brataj zbulon prapaskenat e prodhimit rus: Ja studimet më premtuese

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, së fundmi ka reaguar për vaksinën kundër koronavirusit, duke thënë se ajo e prodhuar nga Rusia nuk ka...

Lajme të tjera

Web TV