Jepet vendimi përfundimtar i CAS për Manchester City-n

113 563 lexime

77,493FansaPëlqeje

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka marrë vendimin për skuadrën e Manchester City-t.

Ekipi i trajnerit Pep Guardiola ka fituar betejën me UEFA-n, ndërsa CAS i dha të drejtë Citizenëve.

Dënimi i UEFA-s i ndalonte kësaj skuadre pjesëmarrjen për dy vite nga kompeticionet e Europës, por tashmë ky vendim është hedhur poshtë.

Në dënimin që qeveria evropiane e futbollit i vendosi Manchester City-t, përveç pezullimit prej dy vitesh nga futbolli evropian, përfshihej edhe një gjobë prej 28 milionë eurosh.

UEFA akuzonte City-n për shkelje të rregullave të “fair play financiar”, gjë që është hedhur poshtë në CAS.

Drejtuesit e  klubit, trajneri Pep Guardiola dhe lojtarët besonin se Manchester City do të dilte i pastër dhe CAS vendosi pro tyre.

Pas kësaj fitoreje, Guardiolës do i duhet të bëjë një merkato të fuqishme që të arrijë qëllimet në Champions League.ka.ta/Fjala.al/

 

Të fundit

Liga e Kampioneve mbyll turin e 16-shes, përcakton 4 çiftet çerekfinaliste

Veprimtaria më prestigjioze e klubeve të kontinentit, Liga e Kampioneve, ka përmbyllur turin e 16-shes, duke përcaktuar edhe duelin...

Mbyllet Drejtoria Arsimore në Elbasan, drejtoresha pozitive me COVID

Mbyllet drejtoria Arsimore në Elbasan. Drejtoresha ka rezultuar pozitiv me COVID-19, teksa mësohet se i gjithë stafi është karantinuar. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë,...

Kampionia e Kosovës, Drita, në finale të turit paraeliminator të Ligës së Kampioneve

Kampionia e Kosovës, Drita, ka mposhtur kampionen e Andorrës, Inter Eskaldesin, me shifrat 2-1, duke siguruar kështu të drejtën për të shkuar në finalen...

UEFA shpall vazot, Astana, Karabagu, Makabi i Tel Avivit dhe Dinamo e Tbilisit, kundërshtarët e Tiranës

Organizmi që qeveris futbollin kontinental, UEFA, ka përditësuar pak më parë edhe ndarjen e vazove për shortin që do të hidhet ditën e diel,...

Shorti i së hënës, përvijohen skenaret “shqiptare” të turet eliminatore të Ligës së Evropës

Të hënën, në Nion të Zvicrës, hidhet shorti i Ligës së Evropës dhe tanimë është krijuar një ide, sado e përgjithshme se çfarë mund...

Lajme të tjera

Web TV