Listat e hapura/ Murrizi: Do kandidoj më vete nëse nuk ndryshon ligji

113 563 lexime

77,499FansaPëlqeje

Opozita parlamentare është shprehur gjithnjë kundër koalicioneve parazgjedhore dhe beteja që po zhvillohet në Parlament për ndryshimet kushtetuese po e bën pakicën që të mendojë se si mund të jetë pjesë e legjislativit pas zgjedhjeve të viti të ardhshëm.

Edhe pse Murrizi është ulur në Parlament falë listave të PD-së, ai nuk e dogji mandatin e tij, por sërish nuk e mohon faktin e një rikthimi në Partinë Demokratike nëse do të kishtë një ftesë.

“Lista e hapura do të na mundësojnë që te kemi listat tona me 140 kandidatë. Do të jem kandidat me shumë kolegë të tjerë që janë sot në Kuvend, por edhe individë me integritet që listat i kanë lënë jashtë. Duke qenë se jam kundër listave, në shenjë revolte do të kandidoj kundër nëse nuk ndryshon ligji.”- është shprehur Murrizi.

Me kërkesat e tyre për lista të hapura, heqjen e koalicioneve parazgjedhore dhe prag prej 5% do të jetë e vështirë për çdo parti të re të hyjnë në parlament, por ndoshta deputetët e pakicës në parlament kanë garanci për koalicione paszgjedhore. /Ra.My. Fjala.al/

Të fundit

Yuri Kim: Operacionet e SPAK kanë të bëjnë me dënimin e kriminelëve

Pas ambasadës amerikane ka reaguar edhe vetë ambasadorja e ShBA-së në Tiranë, Yuri Kim. Sipas saj, rastet e rëndësishme shoqërohen...

“Trishtueshëm na ka mbet veç e qeshura jote”/Bes Kallaku humb njeriun e dashur (FOTO)

Aktori i humorit, Bes Kallaku ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale një lajm të trishtë. Besi i ka dhënë lamtumirën mikut të tij të...

Pas shpërthimit, zhvillohet një protestë të dhunshme në Bejrut

Një protestë e vogël por e dhunshme u zhvillua në hyrje të parlamentit në Bejrut. Zhvillimet ndodhin pas shpërthimit në një depo me kimikate...

“Pandemia na bëri patriot”, agjencitë turistike bëjnë bilancet e para

“Pusho shqip” – kjo është motoja e këtij sezoni turistik të pazakontë në Shqipëri, ku pandemia e koronavirusit detyron turizmin patriotik. Agjencitë turistike ne paketën...

Kërcënohet SPAK? Ambasada e SHBA: Të lejohen të bëjnë punën e tyre, pavarësisht kush është i pandehur

Ambasada e SHBA-së ka bërë një reagim të fortë lidhur me reformën në drejtësi, ku mbështet punën e prokurorëve dhe gjykatësve të SPAK-ut. Në një...

Lajme të tjera

Web TV