Reforma Zgjedhore/Akademik Artan Fuga: Ky kod nuk bën

113 563 lexime

77,502FansaPëlqeje

Nga Akademik Artan Fuga për Gazetën Fjala 

Marrëveshja e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore, mes përfaqësuesve të PS, PD, LSI dhe Rudina Hajdarit nga opozita parlamentare, u konsiderua si “sukses politik” mes palëve, por duket se gjithçka mund të kthehet në pikën zero, pasi kryeministri Edi Rama paralajmëroi se do të vendosë një “shtesë mbi platformën e dakordësuar që ka të bëjë me opsionin e “listave të hapura”. Sa e rrezikon ky qëndrim çështjen Reformë Zgjedhore?

Marrëveshjen e 5 qershorit disa e quajnë të mirë, disa të keqe, por nuk ka asnjë element reforme. Është e njëjta.

Në daljen publike, Rama e justifikoi këtë shtesë dhe ndryshim kursi si nevojë dhe respekt për opozitën parlamentare, e cila e ka kushtëzuar votën e saj me “listat e hapura”, nga ana tjetër, PD-ja këmbëngul që nuk do të pranojë asnjë votim në Parlament, i cili deformon platformën e dakordësuar mes palëve.

Nuk besoj që në politikë bëhen veprime për respekt të këtij apo atij. Gjithsesi, besoj që nuk mund të ketë kuadër zgjedhor ku partitë kryesore të mos e pranojnë. Unë nuk e di çfarë do të ndodhë, unë shoh çfarë ndodh. Rama nuk përsërit dot 30 qershorin. Nuk i intereson dhe nuk e bën dot.

Marrëveshja e 5 qershorit u arrit me imponimin e hapur nga treshja ambasadorëve, të SHBA-së, BE-së dhe të Britanisë, a është kjo një sfidë e qeverisë dhe deputetëve opozitarë ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë?

Nuk e di a është sfidë. Di që ka një përpjekje të ndryshojë atë që firmosi. Nuk besoj, se ka burrë ose grua mes shqiptarëve që sfidon aleatët perëndimorë të Shqipërisë, me një kusht, nëse ata janë dakord me njëri-tjetrin. Por edhe këta kërkojnë një konsensus ose dakordësi nga pala shqiptare. Nuk mund të thonë: kush po pyet për deputetët shqiptarë? Vazhdimin ta shohim.

Lexo edhe :  Fuga: Rrotacioni i pushteteve, si qarkullimi i gjakut

Ambasadorja amerikane në Tiranë, por edhe zëra të rëndësishëm në Bruklsel bënë thirrje që të votohet pa asnjë ndryshim apo shtesë marrëveshja e 5 qershorit, por Rama duket i vendosur për “shtesë në mënyrë të njëanshme”. Nëse votohet pa “aprovim ndërkombëtar”, sa i rrezikon kjo zgjedhjet e ardhshme?

Asnjë kod zgjedhor në fund nuk pranojnë shqiptarët pa aprovimin ndërkombëtar. Rrini të qetë! Mjafton tri fjalë të thotë zonja Kim: “ky kod nuk bën!” dhe askush nuk shkon në votime. I quan të paligjshme, sikurse po përgatiten votime të paligjshme në universitete publike ku kandidatët kanë zënë për fyti studentët dhe pedagogët dhe ku kandidatët emërojnë komisionet zgjedhore dhe bëjnë zgjedhje pa zgjedhës, si edhe vetemërohen, duke u regjistruar si kandidatë jashtë çdo ligji.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Shpërthimi në Bejrut/Shkon në 50 numri i të vdekurve dhe 2,750 të plagosur

Ka shkuar në 50 numri i viktimave që kanë humbur jetën nga shpërthimi i fuqishëm në Liban. Kjo shifër...

Shpërthimi i fuqishëm në Bejrut i merr jetën politikanit të njohur

Sekretari i përgjithshëm i partisë politike Kataeb, Nazar Najarian është vrarë pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi ditën e sotme në Bejrut.  Najarian ishte në...

Argent Halili, veterani i portës që nuk do që të ndalet

37-vjeçari që ka spikatur në portën e disa ekipeve në Superiore synon vazhdimin e karrierës. Për pak muaj mbush 38 vjeç, por, teksa pohon...

Rafael Nadal jep dorëheqjen nga US Open 2020

"Pas shumë mendimeve, unë kam vendosur të mos marr pjesë në këtë vit të Open US", njoftoi Rafael Nadal. Kampioni i turneut vitin e kaluar,...

Mblidhet parlamenti i ri në Maqedoninë e Veriut

Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut u mblodh sot në seancën e parë pas zgjedhjeve të parakohshme të 15 korrikut. Deputetëve të rinj iu...

Lajme të tjera

Web TV