Sanatoriumi rikthehet sërish në spitalin C*vid/2, ja ku transferohen të sëmurët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Numri i lartë i pacientëve të shtruar si pasojë e infektimit nga COVID-19 ka bërë që të fillojnë përgatitjet e hapjes së COVID/2.

Në momentin që spitali Infektiv nuk do mund të përballonte numrin e lartë të të shtruarvë në spital , “Shefqet Ndroqi” ose i njohur ndryshe si “Sanatoriumi” do të kthehej në një tjetër bazë për trajtimin e të prekurve nga virusi.

Ka filluar transportimi i pacientëve të cilët ndodheshin të shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi” drejt ish-Kirurgjisë ambientet e së cilës janë planifikuar për skenarin e COVID/3.

Numri i lartë i të shtruarve tek Infektivi ka bërë të mundur marrjen e këtij vendimi pasi në këtë spital janë shtruar 72 pacientë nga 120 shtretër në total.

Nëse do të këtë sërish shifra të larta infektimesh në skenar është ish-Kirurgjia në QSUT e planifikuar për COVID/3 dhe pacientët e Sanatoriumit që janë transportuar në ambjetet e këtij spitali do të zhvendosen tek godina e ish-universitetit privat në autostradë. /Ra.My. Fjala.al/


Të fundit

Milan rikthehet në Champions League, Verona ‘djeg’ Napolin dhe shpëton Juven (Rezultatet)

Teksa lufta për titull dhe ajo për mbijetesë ishte mbyllur, në javën e fundit ishte në lojës Champions League,...

Tronditet Shijaku, shpërthim me lëndë plasëse pranë banesës së 36-vjeçarit

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mbrëmjen e sotem në Shijak. Mësohet se shpërthimi ka ndodhur pranë banesës së 36 vjeçarit O.V, por fatmirësisht...

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Lajme të tjera

Web TV