Tottenham triumfon në shtëpi/ Përmbys Arsenal, por mbetet larg Champions League  

113 563 lexime

77,503FansaPëlqeje

Tottenham ka fituar derbin e Londrës me përmbysje me rezultatin 2-1. Kjo ndeshje ishte  vlefshme për javën e 35-të të Premier League dhe skuadra e trajnerit Jose Mourinho ia ka dalë më së miri.

Ishin Topçinjtë ata që zhbllokuan ndeshjen në momentin e parë me një gol të mrekullueshëm të Lacazette në minutën e 16-të.

Gol ky që e bëri francezin lojtarin e parë të Arsenal që shënon kundër Spurs në shtëpi dhe në transfertë në një sezon të vetëm që nga sezonin  2012-2013 kur shënoi Mertesacker.

Vetëm 3 minuta më pas kanë reaguar edhe Spurs, të cilët barazuan me Son, i cili ka përfituar nga një gafë e mbrojtjes kundërshtare. Ai ishte goli i parë i Son në Premier League kundër Arsenal-it.

Ndërsa më pas skuadra e Mourinho-s kompletoi përmbysjen nëntë minuta para fundit, me Aldereweireld që ka kërcyer më shumë se të gjithë në një goditje nga këndi që u ekzekutua nga Son dhe e dërgoi topin në rrjetë.

Fitorja i dha mundësinë Tottenham-it që të parakalojë Arsenal-in në renditje dhe të ngjitet në vendin e tetë me 52 pikë.

Aktualisht Spurs ndodhen vetëm dy pozicione larg zonës së Europa League, kur kanë mbetur edhe tri ndeshje nga fundi i kampionatit.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Aksident masiv në autosradën Tiranë-Durrës, rëndohet trafiku

Një aksident masiv automobilistik është regjistruar pasditen e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Mësohet se në aksident janë përfshirë katër automjete...

U largua nga Kukësi, zbulohet skuadra ku do transferohet Et’hemi

Titullari i skuadrës së Kukësit, Valn Et’hemi  bëri publike sot largimin nga Verilindorët, ndërsa tashmë është zbuluar edhe skuadra ku do të transferohet. Et’hemi  do...

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi hyjnë në shtëpinë e re (FOTO)

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë një ndër çiftet më të pëlqyer të showbizit shqiptar. Ata kanë treguar se gëzojnë një martesë të shëndetshme...

Arrihet marrëveshja, Manchester United bën gati shifrën stratosferike për Sanchon

Klubi i Manchester United ka bërë gati një marrëveshje që kap një shifër shumë të lartë, për transferimin e Jadon Sancho-s në Premier League. Mediat...

DETAJET/U qëllua nga një mjet në lëvizje, zbardhet identiteti i viktimës në Fushë-Prezë

Është zbuluar identiteti i 71-vjeçarit që u ekzekutua pasditen e sotme në Fushë-Prezë, në kryqëzim me rrugën e Rinasit. Viktima mësohet se është shtetasi Abdulla...

Lajme të tjera

Web TV