Dafina Zeqiri thirrje kompanisë Apple: Njihni Kosovën në hartë

113 563 lexime

77,342FansaPëlqeje

Këngëtarja e njohur shqiptarem, Dafina Zeqiri ka reaguar publikisht duke i kërkuar kompanisë ‘Apple’ të vendosë Kosovën në hartën dixhitale të kompanisë.

“@apple ne po presim #vendoskosovënnëhartë Ky është turp, veçanërisht nga një kompani amerikane (Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë njohur zyrtarisht Republikën e Kosovës si shtet në 17 shkurt 2008. Është viti 2020! Pse akoma nuk jemi në hartë?

https://www.instagram.com/p/CC2342bBB38/?utm_source=ig_embed

Ndërkohë, online ka nisur një peticion për të vendosur Kosovën në hartë. Peticioni nisi pasi në “Apple Maps” vija kufitare mes Kosovës dhe Serbisë paraqitet ndryshe nga ajo që është përdorur për vendet e tjera dhe në të duket sikur Prishtina është pjesë e Serbisë.

Kufiri i Kosovës në hartë është i ngjyrosur me një rozë të lehtë gati të padallueshme, emri i vendit nuk shkruhet dhe në të është shënuar vetëm kryeqyteti Prishtina. Ka.Li/fjala.al

Të fundit

Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht vullnetarët për të testuar vaksinën

Londra do të inspektojë provat e para në botë të sfidave njerëzore ndaj Covid-19, në të cilat vullnetarë të...

Ja kur do të jetë gati vaksina anti-Co*vid në Shqipëri

E gjithë bota është në luftë me kohën dhe pandeminë për krijimin sa më shpejt të vaksinës, anti-Covid-19. Teksa rastet po shtohen në të...

Ekskluzive/Ulet numri i fëmijëve që ndodhen në paraburgim, por 5 të mitur akuzohen për vrasje

Lajmi i publikuar sot në media se një 14-vjeçar është arrestuar në Durrës sepse në çantën e tij iu gjet një pistoletë, beri jo...

Vaksina ndaj Co*vid/ Manastirliu: E garantojmë sapo të jetë gati, do të mbulojmë gjithë popullatën

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u shpreh se qeveria shqiptare është gati ta blejë vaksinën ndaj koronavirusit, sapo ajo të jetë gati. E ftuar në...

Arilena Ara pjesë e ‘Milan Fashion Week’

Pandemia ka ndryshuar mënyrën se si industria e modës po i afrohet publikut me krijimet e reja. Javët e fundit, gjithçka është zhvilluar online. “Milan...

Lajme të tjera

Web TV