test

Kur Faik Konica rizgjidhet kryetar i shoqërisë patriotike “Vatra”, lajmi publikohet edhe nga gazeta “Shqipëtari i Amerikës”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkrimtari i njohur shqiptar, Faik Konica është pa dyshim një nga figurat më të rëndësishme të publicistikës shqiptare.

Si sot 97 vite më parë, Faik Konica është rizgjedhur kryetar i shoqërisë patriotike “Vatra”. Ishte data 21 korrik e vitit 1923, kur gazeta “Shqipëtari i Amerikës” publikoi lajmin mbi rizgjedhjen e Faik Konicës si kryetari i shoqërisë patriotike “Vatra”. Në këtë artikull pasqyrohet edhe një biografi e shkurtër e patriotit Faik Konica.

Shkrimi është ripublikuar në Drejtorinë e Përgjithshme e Arkivave në faqen e Facebook ku është publikuar dhe foto e materialit origjinal të kohës.

Posti i plotë i Drejtorisë së Përgjithshme e Arkivave

”Një kabllogram prej Bostoni na lajmëroj se, Kuvendi i përmotshme i shoqërisë patriotike „Vatra” rizgjodhi me një zë për kryetar z. Faik Konitza, një nga të parët kryetarët e rilindjes kombëtare dhe kryelëronjësin e letratyrës shqiptare, sikundër e quan shoku i tij n’ armë Imzot Fan S. Noli.”

Ishte data 21 korrik e vitit 1923, kur gazeta “Shqiptari i Amerikës” publikoi lajmin mbi rizgjedhjen e Faik Konicës si kryetari i shoqërisë patriotike “Vatra”. Në këtë artikull pasqyrohet edhe një biografi e shkurtër e patriotit #FaikKonica.

Gazeta “Shqipëtari i Amerikës” ruhet në Bibliotekën e Arkivit Qendror Shtetëror.
#ArkivatFrymëzojnë ?
#grimcaarkivore ?
#BibliotekaAQSH?

la.mi/Fjala.al

 

Të fundit

Euro 2024/ Austria fiton duke bindur, 3 gola për 3 pikë

Polonia dhe Austria u përballën në Berlin, në ndeshjen e vlefshme për raundin e dytë, të Grupit D., sfidë...

Dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!

Vala e të nxehtit po përhap probleme të mëdha kudo nëpër botë. Sakaq, në Meksikë temperaturat e larta kanë marrë dhjetëra jetë njerëzish e ndërsa...

Çmimi letrat Kadare 2024, shkrimtari i ri Dionis Prifti shpallet fitues me shumicë votash

Dionis Prifti shpallet fitues i edicionit të dhjetë të Çmimit letrar KADARE 2024, me romanin “Dy javë nën balonë” Në përputhje me Statutin e Çmimit...

Iu gjetën 19 doza kokainë dhe 2 mijë € cash, arrestohet në Milano reperi shqiptar 

Një reper shqiptar i njohur me emrin Daxter, është arrestuar nga policia italiane në Milano, pasi shpërndante kokainë. Sipas mediave italiane, pasditen e 20 qershorit,...

Veliaj me socialistët: I shohim njerëzit në sy për punët e bëra dhe premtimet e mbajtura

“Fakti që rritemi çdo vit në Laprakë, i dedikohet punës së palodhur”. Kjo ishte deklarata e Drejtuesit Politik të PS për Qarkun e Tiranës,...

Lajme të tjera

Web TV