Për herë të parë pas 30 vitesh, Liverpool fiton titullin e Premier League

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Liverpool ka fituar titullin kampion të Premier League për herë të parë pas plot 30 vitesh.

Sezoni 1989-1990 ishte i fundit kampion për këtë skuadër, që kishte shumë kohë që kërkonte kupën e elitës së futbollit anglez.

“Të kuqtë” e numërojnë trofeun e 2019-2020-ës si të 19-in që nga krijimi i klubit të tyre.

Skuadra e trajnerit Jurgen Klopp renditet e dyta pas Manchester United për numrin e kupave të Premier League.

Ata kanë luajtur 37 nga 38 ndeshje që ka sezoni i këtij kompeticioni dhe “Të kuqtë” e Anglisë ia kanë dalë të sigurojnë 96 pikë, plot 18 pikë më shumë se Manchester City i vendit të dytë.

Mbrëmjen e djeshme pas ndeshjes me Chelsea-n që u mbyll me rezultatin 5-3 për kampionët,  Liverpool mori trofeun dhe festoi fitoren historike.

Kjo është hera e parë që një skuadër e këtij kampionati merr fitoren kaq shpejt, pra para mbylljes së sezonit.

Në 37 takime të zhvilluara deri më tani “Të kuqtë” kanë marrë 31 fitore 3 humbje dhe 3 barazime.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Publikohet kërkesa e Rugovës për hyrje në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar...

Mbyllet Relli “Dakar 2021”, Peterhansel dhe Benavides triumfojnë në Arabinë Saudite

Peterhansel i Francës ka fituar “Relli Dakar 2021”. Për të është hera e 14-të që triumfon në kategorinë e makinave në këtë garë. Në...

Moto GP, Çabati i “Dukati”-t thumbon rivalët: Pa Mark Markezin “Honda” nuk fiton dot

Drejtori i “Dukati”-t, Paolo Çabati, përpara nisjes së Botërorit të 2021-shit, në Moto GP, ka sulmuar “Hondën”, duke vënë theksin se, pa Mark Markez,...

Kupa e Spanjës, sot luan Valencia, të mërkurën Reali dhe të enjten Barcelona

Kupa e Spanjës, drejtpërdrejt në RTSH Sport, Në 4 ditë vijnë përballjet e 4 klubeve favorite për këtë trofe. Përveç Kupës së Ligës Angleze...

“Është vlerë kombëtare”, Piktori i njohur shtrohet në spital nga Covid, apeli i vajzës së tij

Piktori i njohur Mustafa Arapi është shtruar në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’ pasi ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vajza...

Lajme të tjera

Web TV