Hoti takim me Thaçin/ “Marrëveshja finale me Serbinë duhet të jetë njohja reciproke”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti Hashim Thaçi ka dhënë detaje pas takimit me Avdullah Hotin, kyeministrin e Kosovës me të cilin zhvilloi takim paraditen e sotme.

Thaçi deklaroi se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përfundojë vetëm me njohje reciproke.

“Të ndodhë njohja reciproke dhe të mos lejojmë që ky dialog të zbresë në nivel teknik sepse dialogu është komplet politik. Niveli teknik do të thotë status quo,”-u shpreh Thaçi.

Ndërsa kreu i qeverisë Hoti, e siguroi presidentin se dialogu do të fokusohet vetëm tek njohja e Kosovës nga Serbia.

“Ne do të angazhohemi që dialogu të mos rrëshqasë në dialog teknik por të fokusohemi në çështjen kryesore që është njohja reciproke e cila duhet të jetë edhe marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Hoti.

Më pas në mesditë, Hoti do të dalë në një konferencë në Kuvend për të dhënë edhe një rezyme të takimeve që ka zhvilluar gjatë kësaj kohe me palën serbe. Ka.Li/fjala.al

Të fundit

Kuvendi nis të hënën, Ruçi: Seanca fillon në orën 17:00, gazetarët dhe kamerat nuk do hyjnë në sallë

Gramoz Ruçi, Kryetari i Kuvendit lajmëron se të hënën, në orën 17:00 do të nisë punimet parlamenti i Shqipërisë. Në...

Hajdutët i kthejnë makinën e vjedhur gruas: Edhe ne kemi zemër…

Një histori e padëgjuar më parë është ajo që i ka ndodhur një gruaje në Itali, ku hajdutët që i kishin vjedhur makinën, ja...

“Jam larguar nga PD-ja”/ Çiljeta na befason, del në krah të Ramës: Do të votoj…

Çiljeta Xhilaga ka befasuar të gjithë me deklaratën e fundit politike. Këngëtarja e njohur që dikur ishte pjesë e PD-së, mesa duket sot ndihet e...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare në Gjermani

Eni Doko, mjeke specialiste, është ndarë nga jeta këtë të dielë në Gjermani. Lajmin e trishtë e ka dhënë kryetarja e Federatës së mjekëve...

“Kur qesh pa lidhje po prapë të ecën”! Rama ironizon sërish Bashën duke përdorur fjalët e Topallit

Kryeministri Rama publikoi sërish një video të ish-kryeparlamentares, Jozefina Topalli, ndërkohë që kjo e fundit po akuzonte kreun e PD-së Lulzim Basha për bashkëpunim...

Lajme të tjera

Web TV