Leicester humb mundësinë, United dhe Chelsea kualifikohen në Champions League

113 563 lexime

77,493FansaPëlqeje

Ditën e sotme është mbyllur sezoni i Premier League 2019-2020 dhe rezultatet e ekipeve që luftonin për Champions League dhe për mbijetesë kanë qenë surprizuese.

Manchester United mposhti Leicesterin në ndeshjen direkte që ishte për  Champions League , gjë që u arrit nga penalltia e Bruno Fernandes. “Djajve të kuq” i duhej vetëm një barazim për të lënë pas ‘Dhelprat’, por kjo fitore i siguroi vendin e 3-të në renditje.

Ndërsa Chelsea është e fundit e këtij kampionati që siguroi Champions-in pasi mposhti Wolverhampton me rezultatin 2-0.

Një mundësi për Champions League e ka dhe Arsenal nëse do të mposhtë Chelsea-n në finalen e FA Cup. Dy skuadrat e para që siguruar Championsin janë kampionët e Premier League, Liverpool dhe vendi i dytë në renditje Manchester City.

Aston Villa siguroi mbijetesën dhe do të jetë sezonin tjetër në Premier League teksa bien Bournmouth me Watford.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Liga e Kampioneve mbyll turin e 16-shes, përcakton 4 çiftet çerekfinaliste

Veprimtaria më prestigjioze e klubeve të kontinentit, Liga e Kampioneve, ka përmbyllur turin e 16-shes, duke përcaktuar edhe duelin...

Mbyllet Drejtoria Arsimore në Elbasan, drejtoresha pozitive me COVID

Mbyllet drejtoria Arsimore në Elbasan. Drejtoresha ka rezultuar pozitiv me COVID-19, teksa mësohet se i gjithë stafi është karantinuar. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë,...

Kampionia e Kosovës, Drita, në finale të turit paraeliminator të Ligës së Kampioneve

Kampionia e Kosovës, Drita, ka mposhtur kampionen e Andorrës, Inter Eskaldesin, me shifrat 2-1, duke siguruar kështu të drejtën për të shkuar në finalen...

UEFA shpall vazot, Astana, Karabagu, Makabi i Tel Avivit dhe Dinamo e Tbilisit, kundërshtarët e Tiranës

Organizmi që qeveris futbollin kontinental, UEFA, ka përditësuar pak më parë edhe ndarjen e vazove për shortin që do të hidhet ditën e diel,...

Shorti i së hënës, përvijohen skenaret “shqiptare” të turet eliminatore të Ligës së Evropës

Të hënën, në Nion të Zvicrës, hidhet shorti i Ligës së Evropës dhe tanimë është krijuar një ide, sado e përgjithshme se çfarë mund...

Lajme të tjera

Web TV