Gjysmë mln të vdekur, 12 mln persona të prekur, raporti i OKB për sëmundjet infektive në botë

113 563 lexime

77,493FansaPëlqeje

  • 75% e sëmundjeve infektive që shfaqen janë zoonotike.
  • 60% e sëmundjeve infektive janë gjithashtu të njohura.
  • 100 miliardë dollarë janë humbur nga sëmundjet zoonotike gjatë dy dekadave të fundit – duke mos llogaritur COVID-19.

Më shumë se gjysmë milioni vdekje. Pothuajse 12 milion infeksione. Dhe këto janë vetëm numrat e konfirmuar. Plus, rreth 9 trilion dollarë në stimul ekonomik nga qeveritë e botës.

E gjithë kjo në pak më shumë se gjashtë muaj nga shfaqja e koronavirusit COVID-19. Ndërkohë, infeksionet ende po zbulohen, dhe në disa vende rriten ndjeshëm.

Por, përkundër përpjekjeve të mëdha në të gjithë botën për të adresuar simptomat e pandemisë së koronavirusit, shkaqet rrënjësore janë injoruar kryesisht, sipas Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP).

Në një raport të ri, Parandalimi i Pandemisë Tjetër: Sëmundjet Zoonotike dhe Si të Shkatërroni Zinxhirin e Transmisionit, UNEP bën thirrje për një “strategji të vetme shëndetësore” për të ribalancuar nevojat e njerëzve, planetit dhe kafshëve.

Raporti përshkruan se sa pjesë e veprimtarisë njerëzore vitet e fundit ka hedhur themelet për pandemitë. Urbanizimi i rritur, zgjerimi i shpejtë i qyteteve dhe bujqësia e industrializuar janë disa nga shkaqet më të mëdha për shqetësim. Midis tyre, ata kanë shkaktuar nivele të pashembullta të ndryshimit të klimës, humbje të biodiversitetit dhe dëme mjedisore.

“Përhapje të mëtejshme do të shfaqen nëse qeveritë nuk marrin masa aktive për të parandaluar sëmundjet e tjera zoonotike të kalojnë në popullatën njerëzore,” paralajmëron raporti.

Mësoni nga e kaluara

Sëmundjet zoonotike janë ato që hidhen nga kafshët te njerëzit. Minjtë, lakuriqët, majmunët, si dhe kafshët e mbajtura si bagëti, janë ndër ato që kanë më shumë gjasa të përhapin mikrobet zoonotike. Disa nga sëmundjet që janë përhapur në këtë mënyrë përfshijnë Ebola, HIV, SARS dhe MERS, zika, dhe koronavirusi i ri.

“Shkenca është e qartë se nëse vazhdojmë të shfrytëzojmë jetën e egër dhe shkatërrojmë ekosistemet tona, atëherë mund të presim që të shohim një rrjedhë të qëndrueshme të këtyre sëmundjeve që kërcejnë nga kafshët te njerëzit në vitet në vazhdim,” thotë Drejtori Ekzekutiv i UNEP Inger Andersen.

Lexo edhe :  Tiranë/Bie nga lartësia e pallatit, plagoset rëndë 55 vjeçari

“Pandemitë janë shkatërruese për jetën tonë dhe ekonomitë tona, dhe siç kemi parë gjatë muajve të fundit, janë më të varfërit dhe më të prekurit që vuajnë më shumë. Për të parandaluar shpërthimet në të ardhmen, ne duhet të bëhemi shumë më të qëllimshëm në lidhje me mbrojtjen e mjedisit tonë natyror, “shton ajo.

Një qasje “Një Shëndetësore”

Rreth 2 milion njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve zoonotike. Statistikat përfundimtare për numrin e vdekjeve COVID-19 mund të merren me mend, por ka të ngjarë që viti 2020 të regjistrojë një numër më të lartë se mesatarja.

Shumica e këtyre vdekjeve ndodhin në vendet më të varfra, thotë UNEP. Vlerëson se më shumë se 100 miliard dollarë aktivitet ekonomik janë humbur gjatë dy dekadave të fundit për shkak të sëmundjeve zoonotike.

Vdekja dhe sëmundja në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme ndikojnë në komunitetet njerëzore drejtpërdrejt përmes humbjes së jetës dhe indirekt përmes humbjes së jetesës. Fermerët në shkallë të vogël mund të humbasin bagëti të vlefshme dhe të gjenden të mbyllur në ciklet e varfërisë.

“Ne duhet të investojmë për t’i dhënë fund shfrytëzimit të tepërt të jetës së egër dhe burimeve të tjera natyrore, të bujqësisë në mënyrë të qëndrueshme, të ndryshojë degradimin e tokës dhe të mbrojë shëndetin e ekosistemit,” argumenton Andersen. “Një pjesë e këtij procesi është miratimi urgjent i ekspertizës dhe politikave të integruara të shëndetit të njeriut, kafshëve dhe mjedisit – një qasje “Një Shëndetësore”.

Një iniciativë e shëndetit e UNEP bën një seri rekomandimesh që mund të merren për të parandaluar shpërthimet e ardhshme, përfshirë:

  • Kryerja e më shumë hulumtimeve për sëmundjet zoonotike.
  • Kryerja e analizave të kostos-përfitimit të ndërhyrjeve që përfshijnë ndikimet shoqërore të sëmundjes.
  • Ndërgjegjësimi i sëmundjeve zoonotike.
  • Përmirësimi i praktikave të monitorimit dhe rregullimit.
  • Stimulimi i praktikave të qëndrueshme të administrimit të tokës që promovojnë biodiversitetin.

/Enrik Braho/Fjala.al

Të fundit

Liga e Kampioneve mbyll turin e 16-shes, përcakton 4 çiftet çerekfinaliste

Veprimtaria më prestigjioze e klubeve të kontinentit, Liga e Kampioneve, ka përmbyllur turin e 16-shes, duke përcaktuar edhe duelin...

Mbyllet Drejtoria Arsimore në Elbasan, drejtoresha pozitive me COVID

Mbyllet drejtoria Arsimore në Elbasan. Drejtoresha ka rezultuar pozitiv me COVID-19, teksa mësohet se i gjithë stafi është karantinuar. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë,...

Kampionia e Kosovës, Drita, në finale të turit paraeliminator të Ligës së Kampioneve

Kampionia e Kosovës, Drita, ka mposhtur kampionen e Andorrës, Inter Eskaldesin, me shifrat 2-1, duke siguruar kështu të drejtën për të shkuar në finalen...

UEFA shpall vazot, Astana, Karabagu, Makabi i Tel Avivit dhe Dinamo e Tbilisit, kundërshtarët e Tiranës

Organizmi që qeveris futbollin kontinental, UEFA, ka përditësuar pak më parë edhe ndarjen e vazove për shortin që do të hidhet ditën e diel,...

Shorti i së hënës, përvijohen skenaret “shqiptare” të turet eliminatore të Ligës së Evropës

Të hënën, në Nion të Zvicrës, hidhet shorti i Ligës së Evropës dhe tanimë është krijuar një ide, sado e përgjithshme se çfarë mund...

Lajme të tjera

Web TV