Manastirliu apel të fortë qytetarëve: Duhet të sakrifikojmë, distancohuni nga vatrat e infeksionit

113 563 lexime

77,492FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë, Ogeta Manastiliu i ka bërë një apel shumë të fortë qytetarëve pasi shifrat e të infektuarve nga COVID-19 janë gjithnjë në rritje.

Nëpërmjet një postimi në ‘Facebook’ Manastirliu i kërkon qytetarëve të jenë vigjilentë dhe të kujdesshmëm pasi vetëm në këtë mënyrë mund ta jetojmë mirë ralitetin e ri.Ministrja iu thotë qytetarëve se realiteti kërkon “që të heqim dorë për ca kohë – deri kur pandemia të jetë mposhtur prej komunitetit mbarëbotëror të mjekëve dhe shkencëtarëve- nga grumbullimet dhe festat në turma, që sot janë kthyer në vatrat kryesore të përhapjes së infeksionit”.

Realiteti i ri “kërkon që të përdorim maskën atje ku distancimi është i pamundur, dhe të zbatojmë rregullat e higjenës kudo e çdo çast që e kemi të mundur”.

POSTIMI I PLOTE

NORMALITETI I RI, që bota nuk e kërkoi vetë, por e solli koronavirusi dhe sëmundja që ai shkakton, COVID-19, kërkon prej të gjithëve ne, dhe sidomos prej më të rinjve pak, shumë pak.

Nuk kërkon sakrifica të mëdha, por pak më shumë vigjilencë në përditshmërinë tonë.
Kërkon që ta jetojmë ditën, si njerëz të përgjegjshëm, me merakun se çdo pakujdesi e vogël, mund të na bëjë bartës të një sëmundjeje, që më pas ua transmetojmë prindërve, gjyshërve, më të dobtëve.

Kërkon që të heqim dorë për ca kohë – deri kur pandemia të jetë mposhtur prej komunitetit mbarëbotëror të mjekëve dhe shkencëtarëve- nga grumbullimet dhe festat në turma, që sot janë kthyer në vatrat kryesore të përhapjes së infeksionit.

Kërkon që ta shohim distancimin fizik, jo si një mënyrë për t’u larguar nga të dashurit, por si një mjet për t’ua treguar edhe më fort dashurinë. Duke i mbrojtur.

Lexo edhe :  Shënohen 4 viktima dhe infektohen 166 të tjerë nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Kërkon që të përdorim maskën atje ku distancimi është i pamundur, dhe të zbatojmë rregullat e higjenës kudo e çdo çast që e kemi të mundur.

NORMALITETI I RI kërkon nga ne pak, shumë pak.

Disa rregulla të thjeshta, por JETËSHPËTUESE!

Të fundit

Nuk ndjehet mirë pasi del nga deti, ndërron jetë pushuesi në Durrës

Një 64-vjeçar ka ndërruar jetë, pasi ka pësuar arrest kardiak në plazhin e Durrësit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur paraditen...

Me kallashnikov në dorë dhe maska, momenti i sulmit ndaj hotelit në Tushemisht

Ky është momenti kur autori qëllon me breshëri kallashnikovi drejt makinave te hoteli në Tushemisht. Nga të shtënat janë dëmtuar mjetet e pronarit të hotelit...

Tuna bën realitet “ëndrrën shqiptare” /Foto

Në fillim të viteve ’90, Amerika ishte ëndërr për shumë shqiptarë. Madje edhe sot ajo mbetet ëndërr për shumë prej tyre. Por duket se këngëtarja...

Iu bë atentat sot në mëngjes, pronari i hotelit në Tushëmisht tregon tmerrin e përjetuar: Jemi të kërcënuar

Pronari i hotelit në Tushemisht, që iu bë attentat me armë zjarri dy herë brenda javës, Jetmir Muçllari, ka folur për mediat. Sipas tij ngjarja...

Zhduket e mitura në Vlorë/ Babai kërkon ndihmë mes lotësh: Telefonata e fundit që bëri

Një vajzë  e mitur e moshës 14-vjeçare është larguar nga banesa e saj në Vlorë duke humbur kontaktet me familjarët tre ditë më parë. Babai...

Lajme të tjera

Web TV