Mauricio Sarri shkruan historinë, është “babagjyshi” i trajnerëve “kampion” të Italisë

113 563 lexime

77,492FansaPëlqeje

Ka qenë mjaft i paragjykuar, madje shpesh edhe i nënvlerësuar, por Mauricio Sarri ka shkruar historinë, duke u bërë trajneri më i vjetër që ka fituar titullin e Serisë A të Italisë. Tanimë në moshën 61 vjeç e 6 muaj, ai ka fituar titullin e “kampionit” të Italisë të dielën mbrëma me Juventusin, dy java para mbarimit të sezonit të rregullt. Skuadra torineze triumfoi 2-0 ndaj Sampdorias dhe ka siguruar një epërsi të paarritshme nga ndjekësit më të afërt.

“Sigurisht që është ndjenjë e veçantë, – ka thënë Sarri për “Sky Sport Italia”. – Është e vështirë të fitohet. Nuk ishte e lehtë, ishte rrugë e gjatë dhe e vështirë, por skuadra duhet përgëzuar që ka gjetur urinë dhe përkushtimin për të vazhduar pas 8 titujve radhazi.” Për Juventusin, ky ishte titulli i 9-të radhazi, ndërsa lojtari i vetëm që ka marrë pjesë në të 9 këta tituj është Xhorxho Kielini. Ndërkohë, për herë të parë në historinë e Serisë A, trajnerët italianë kanë fituar 10 tituj radhazi të “kampionit” të Italisë.

“Ishte titulli më i bukur, pasi ishte më i vështiri, – ka thënë mbrojtësi i bardhezinjve, Xhorxho Kielini. – Ne nisëm një epokë të re, një filozofi të re, kishim shumë vështirësi dhe rrëshqitje. Ne e kishim nganjëherë vështirësi të interpretonim filozofinë e trajnerit, por qëndruam të bashkuar dhe punuam fort. Do të pushojmë gjatë 10 ditëve dhe do të përgatitemi për sfidën e radhës.” Ndërkaq, ylli portugez, Kristiano Ronaldo, ua ka dedikuar titullin tifozëve të Juventusit.

Veçanërisht atyre që kanë vuajtur dhe po vuajnë nga epidemia e shkaktuar nga virusi korona. “Jam i lumtur me titullin e dytë radhazi të “kampionit” të Italisë dhe të vazhdojmë të ndërtojmë historinë e këtij klubi të madh e të jashtëzakonshëm, – ka shkruar ish-lojtari i Mannçester Junajtid dhe Realit të Madridit në një postim në profilin e tij në rrjetin social “Instagram”. – Titulli u dedikohet gjithë tifozëve të Juventusit, në veçanti atyre që kanë vuajtur dhe po vuajnë nga epidemia, e cila na ka zënë të gjithëve në befasi.”

Të fundit

“S’jam i duhuri për të vlerësuar kontributin e tij”, Rama homazh për Sabri Godon

Kryeministri Edi Rama në një homazh për Sabri Godon, postuar në rrjetet sociale, kujton se atij i dukej ironike...

Gjendet e mbytur një grua gjendet në lumin Vjosë

Gjendet trupi i pajetë i një gruaje 44-vjeçe, e mbytur në lumin Vjosë. Trupi i pajetë i gruas, identiteti i së cilës ende nuk bëhet...

Pogradec/ Dalin pamjet e makinave të shkatërruara nga plumbat, dyshohet se u qëllua 100 herë

Dalin pamjet e makinave luksoze të shkatërruara nga plumbat pas të shtënave me armë mëngjesin e sotëm në parkingun e një hoteli në Tushemisht. Kanë...

Zbulo si i ke punët në lidhjen tënde të dashurisë duke zgjedhur një përqafim

Ndonjëherë, mjafton një përqafim i vetëm për të zbuluar shumëçka rreth partnerit tënd, rreth raportit tuaj aktual dhe si do të shkojë ai. Provoje...

Sabri Godo, shkrimtari zemërgjerë dhe plaku i urtë i politikës

“Me kalimin e kohës jam bërë një njeri më i mirë dhe jam bërë më zemërgjerë ndaj gabimeve të të tjerëve, duke qenë i...

Lajme të tjera

Web TV