Anastas Angjeli: Pandemia ka goditur rëndë ekonominë shqiptare, të frenojmë recensionin

113 563 lexime

77,510FansaPëlqeje

Deputeti i PS Anastas Angjeli në fjalën e tij sot në Kuvend ka deklaruar se vendi ynë është goditur rëndë ekonomikisht nga pandemia e koronavirusit.

Sipas Angjelit, recensioni ekonomik i shkaktuar në Shqipëri mendohet të bjerë në nivelin 5.5%.

“Edhe vendi ynë si shumë vende të tjera të botës ndodhet në presionin e krizës së pandemisë, e cila është shoqëruar me krizë ekonomike dhe e ka goditur fort vendin tonë. Ka goditur vendin tonë, që parashikohet që nga recesioni ekonomik të bjerë me 5.5 %. Këtyre goditjeve, si dhe goditjes nga tërmeti, qeveria Rama i është përgjigjur me masa maksimale. Me ato që diskutohen shpesh si paketa e parë, e deri te paketa e tretë. Kam ndjekur debat e zhvilluara, dhe pikëpyetjet e mbajtura. Mbas dy ndryshimeve të para, ky është ndryshimi i tretë, i cili deri në fund të vitit, garanton akomodim të ri të situatës fiskale në vend, në sektorët më të prekur nga pandemia. Ne bëjmë përpjekje maksimale për të frenuar recesionin.”/Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Policia shqiptare ndalon veteranin e UÇK-së, fletë-arresti në Interpol nga Serbia

Policia shqiptare ka ndaluar veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Murtez Kastratin, nga Lipjani. Lajmin e bëri të ditur...

Më thuaj çfarë sheh të të them si është karakteri jot

Ndonjëherë mënyra se si i shohim gjërat apo ngjarjet tregon shumë për karakterin e gjithsecilit. Prandaj këto teste në dukje zbavitëse dhe jo me...

Në cilën kafshë do të dëshironit të shndërroheshit? Zbuloni se çfarë fshihet në mendjen tuaj

Kafshët luajnë një rol të rëndësishëm si mbrojtës shpirtëror. Disa besojnë se ndihmojnë burrat dhe gratë të kuptojnë aftësinë e tyre për të krijuar...

Çmimi i arit arrin vlerë rekord

Çmimi për këtë metal me vlerë ka arritur nivelin më të lartë të të gjtiha kohërave. Arsyeja kryesore konsiderohet shqetësimi prej rënies ekonomike për...

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta kryetari historik i shoqatës “Durrësi”

Mësuesi i njohur i matematikës dhe inspektori i arsimit ka mbyllur sytë pasditen e 30 korrikut, pas një sëmundjeje të gjatë. Për shkak të gjendjes...

Lajme të tjera

Web TV