“Një nga fitoret më të thella”, FSHF nxjerr videon e ndeshjes Shqipëri-Turqi të vitit 1971

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në kuadër të 90 vjetorit të krijimit, Federata Shqiptare e Futbolli bëri publik një nga ndeshjet më të suksesshme të Kombëtares ndër vite.

Takimi midis Shqipërisë dhe Turqisë i vitit 1971 për eliminatoret e Europianit  që u luajt në stadiumin “Qemal Stafa” ishte një fitoret më të thella të asaj periudhe.

Kuqezinjtë triumfuan me rezultatin 3-0 ndaj Turqisë me 2 golat e Përnaskës dhe me 1 gol të Panos. Në postimin e publikuar në “Facebook’, ku ka nxjerrë edhe momente nga kjo ndeshje, FSHF-ja e cilëson atë takim si më të pastrin e asaj periudhe.

90 VJET FSHF

14 nëntor 1971:Ekipi kombëtar arrin një nga fitoret më të thella dhe të pastra të asaj periudhe. Mund Turqinë 3-0, në eliminatoret e Europianit të vitit 1972. Dy gola u shënuan nga Përnaska dhe një nga Pano.

#Formacioni: Muhedini, Gjika, Berisha, Cani, Ziu, Sejdini, Çeço, Bizi, Përnaska, Pano, Leshteni (Duçka). Tr. L. Boriçi

90 vjet #FSHF ⚽ #Futboll #Pasion #Histori ??”-shkruhet në këtë postim.ka.ta/Fjala.al/

https://www.facebook.com/watch/?v=282515186450158

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV