Situata e jashtëzakonshme e pandemisë për pelegrinët myslimanë

113 563 lexime

77,492FansaPëlqeje

Pelegrinët myslimanë sot do të fillojnë një haxh të zvogëluar në mënyrë dramatike,ndërsa ushtritë saudite përpiqen të parandalojnë një shpërthim koronavirusi gjatë haxhit pesë-ditor.
Pelegrinëve do t’u kërkohet të veshin maska dhe të qëndrojnë në një distancë sociale.
Këtë vit vetëm 10,000 njerëz që banojnë tashmë në mbretëri do të marrin pjesë në ritualin vjetor, një pjesë e vogël e 2.5 milion pelegrinëve nga e gjithë bota që morën pjesë vitin e kaluar.

Pelegrinët e këtij viti u zgjodhën përmes një sistemi lotarie të organizuar nga qeveria Saudite e cila i la shumë njerëz të zhgënjyer, por disa prej aplikantët e suksesshëm thonë se ndjehen më të sigurt pa turmat e zakonshme masive.
Të përzgjedhurit për të marrë pjesë në haxh iu nënshtruan kontrolleve të temperaturës dhe u vendosën në karantinë ndërsa filluan të shkelin në Mekë në fundjavë.

“Nuk ka shqetësime të lidhura me sigurinë në këtë pelegrinazh, por ky zvogëlim është në mbrojtje të pelegrinëve nga rreziku i pandemisë,” bëri të ditur Khalid bin Qarar Al-Harbi, drejtori i Arabisë Saudite për sigurinë publike./Sa.Ka/Fjala.al

Të fundit

Zhduket e mitura në Vlorë/ Babai kërkon ndihmë mes lotësh: Telefonata e fundit që bëri Një vajzë  e mitur e...

Ditën “arrest shtëpie”, natën dilnin grabisnin me dhunë, në pranga dy adoleshentë

Thyen masën e sigurisë "arrest në shtëpi" dhe kryenin vjedhje gjatë natës, kapen dhe vihen në pranga 2 shtetas. Burime policore bëjnë me dije se...

“Unë ‘gjatoshi gjuhëshpatë’ dhe ai ‘gjarpëroshi mendjemprehtë’”, Rama kujton Sabri Godon

Kryeministri Edi Rama në një homazh për Sabri Godon, postuar në rrjetet sociale, kujton se atij i dukej ironike “që unë, “gjatoshi gjuhëshpatë” i...

Gjendet e mbytur një grua gjendet në lumin Vjosë

Gjendet trupi i pajetë i një gruaje 44-vjeçe, e mbytur në lumin Vjosë. Trupi i pajetë i gruas, identiteti i së cilës ende nuk bëhet...

Pogradec/ Dalin pamjet e makinave të shkatërruara nga plumbat, dyshohet se u qëllua 100 herë

Dalin pamjet e makinave luksoze të shkatërruara nga plumbat pas të shtënave me armë mëngjesin e sotëm në parkingun e një hoteli në Tushemisht. Kanë...

Lajme të tjera

Web TV