Dieta e nevojshme për humbjen e kg të tepërta

113 563 lexime

77,512FansaPëlqeje

Dieta WFPB ,ju ndihmon të humbni peshë dhe të detoksikoheni.
Çfarë është dieta e WFPB?Dieta Whole Foods,bazohet në marrjen e ushqimeve integrale,d.m.th. ushqimeve të papërpunuara në mënyrë integrale dhe për këtë arsye pa sheqerna të rafinuar të dëmshëm. Përveç integrale,kjo dietë favorizon ato me origjinë bimore,duke eliminuar marrjen e produkteve shtazore.Pra,jo vetëm mishi dhe peshku,por ndalohen edhe qumështi dhe vezët.

Çfarë hani për mëngjes? Mëngjesi përfshin një gotë qumësht vegjetal siç është kokosi,soja,orizi ose qumështi i tërshërës,sipas shijes.Do të ishte mirë ta shoqëronit atë me disa arra dhe një tas me manaferra,për një koncentrat të yndyrave omega 3 dhe antioksidantë që do t’ju karikojnë me energji për ditën në vazhdim. Nëse preferoni një mëngjes të shpejtë,thjesht pini qumësht dhe një filxhan kafe,duke konsumuar si një snack dy tre arra dhe pak fruta pylli.

Çfarë duhet të hani për drekë? Sa i përket drekës,zgjidhni një sallatë të freskët të freskët në stinët e nxehta ose një supë në ato të ftohta.Gjeja e rëndësishme është që dreka të rrotullohet rreth perimeve,preferohen të hahet e freskët,e papërpunuar dhe ushqime të stinës. Përveç perimeve me gjethe jeshile si marule,spinaq dhe dardhë,këshillohen dhe bishtajoret siç janë qiqrat,thjerrëzat dhe soja dhe dy aleatë të mirëqënies :farat e kungullit dhe avokado.
Çfarë duhet të hani për dark? Për darkë,përsëri përqendrohuni tek perimet por në version të pjatës së parë.Nga spageti me kungull të njomë deri te pesto alla genovese,tek qiqra të butë,të përqendruar në freskinë e produkteve sezonale.Kombinoni perimet me makarona,oriz ose kuinoa, duke zgjedhur versionin integral të drithërave duke i gatuar me vaj ulliri ekstra të virgjër.

Kjo dietë është mjaft e mirë dhe efikase.Kjo do t’ju bëjë të bini nga pesha në mënyrë të shëndetshme pa pësuar probleme me shëndetin duke marrë vlerat ushqimore të nevojshme për trupin.Mund mos të shihet me syrin e një diete por dhe një regjime ushqimore ose jetës e shëndetshme.

Lexo edhe :  "Po gabojmë" Mjeku Kalo publikon fotot e frikshme: Nuk është vetëm Co*vid-19, ja kush janë infeksionet e rrezikshme

/St.Su/Fjala.al

Të fundit

“Më pak grumbullime në plazhe, jeta është e pakthimtë”, mjeku Kalo apel të rinjve

Në kohën kur në vendin tonë vijojnë të jenë shifra të larta të personave të infektuar me Covid, mjeku...

Me shpejtësi 198 km/h dhe heqje patentash, çfarë ndodhi gjatë natës në aksin Sauk-Teg

Policia e Shtetit ka vijuar kontrollet me Radar në aksin Sauk-Teg, për të parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat...

OBSH paralajmëron: Pandemia mund të jetë e gjatë, virusi po prek më shumë të rinjtë

Pandemia e koronavirusit ka të ngjarë të jetë e “gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë të shtunën. Sipas medieve të huaja, OBSH potencoi se e...

‘Shtim të rasteve te moshat e reja’, Mjekja: Astiri, Fresku dhe Kodra e Diellit vatra të virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një takim me epidemiologët dhe mjekët e Tiranës tha se institucionet shëndetësore po përgatiten edhe për periudhën e...

Parashikimi i motit për sot, e diel 2 gusht 2020

Vendi ynë në pjesën më të madhe të ditës do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, ku më të theksuara do të jenë...

Lajme të tjera

Web TV