Rikthimi i tifozëve në stadiume, Premier League do vendosë ‘pasaporta klinike’

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Premier League po shikon si një mundësi konkrete pajisjen e tifozëve me ‘pasaporta klinike” në mënyrë që të lejohet rikthimi i tyre në stadiume.

Elita e futbollit anglez përfundoi sezonin 2019-2020 pa mbështetës për shkak të pandemisë së koronavirusit.

BBC Sport raporton se Premier League është e gatshme të shohë se si mund të mbështesë zhvillimin e ‘pasaportave klinike ‘- një sistem i bazuar në aplikacione, i cili dallon  të gjitha simptomat e Covid-19.

Ndërsa sezoni 2020-2021 është planifikuar të fillojë në 12 shtator , ky kampionat po bën gjithçka ka në dorë që tifozët të kenë mundësi të ndjekin skuadrat e tyre nga stadiumet.

Teknologjia që synohet të përdoret në Premier League do të dallojë nëse ndonjë nga tifozët ka simptoma të Covid-19, si për shembull temperaturë.

Ndërsa kamerat që do vendose në këto hapësirë do të kenë gjatë gjithë kohës në monitorim distancimin fizik midis tyre, nëse do mbahet në bazë të parametrave të vendosura apo jo.

Megjithatë do të duhet fillimi i sezonit të ardhshëm për të parë a do të bëhen të zbatueshme këto teknologji.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Dallime të thella mes Britanisë dhe BE-së, ndërpriten bisedimet për Brexit

Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, sepse Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë...

George Frendo pret tamponin negativ pёr t’u kthyer nё Tiranё

George Frendo, kryeipeshkёv i Tiranё-Durrёsit e President i Konferencës Episkopale Katolike tё Shqipërisë, nga Bari Italisё ku gjendet mё shumë se tri javё, flet...

30 viktima dhe mbi 1 mijë të infektuar në Maqedoninë e Veriut në 24 orë

Maqedonia e Veriut vijon të jetë një zonë e kuqe sa i përket situatës së Covid-19. Në 24 orët e fundit, Institucioni Shëndetësor në shtetin...

Rama: Drejtimi i OSBE-së mision i përmbushur! Shqipëria doli më e fortë dhe më e respektuar

Kreu i qeverisë Edi Rama e quan mision të përmbushur presidencën e OSBE-së nga Shqipëria në vitin 2020. Ai ka ndarë disa foto në rrjetet...

Derbi i kryeqytetit nuk ka fitues, protesta për një penallti

Derbi i kryeqytetit nuk ka fitues. Një takim që pati vetëm luftë sportive dhe u mbyll 0-0, ndërkohë që do të vazhdojë beteja Tirana-Partizani...

Lajme të tjera

Web TV