Ushqimet më të mira për të mbajtur tensionin nën kontroll

113 563 lexime

77,508FansaPëlqeje

Një nga këshillat më të vyera që mund të japë një mjek kundër uljes së tensionit është zbatimi i një regjimi më të shëndetshëm ushqimor. Ky i fundit përbëhet nga fruta dhe perime, drithëra të plota, peshk, shpendë, legume, arrorë dhe produkte bulmeti me pak yndyrë.

Barishtet

Sipas të dhënave konsumi i kripës rrit etjen dhe bashkë me të edhe tensionin e gjakut. Hani më shumë barishte si spinaq, brokoli apo lakra për të marrë më shumë kalium. Ky mineral largon kripën e tepërt nga organizmi dhe qetëson enët e gjakut.

Frutat e pyllit

Frutat e pyllit janë të pasura me përbërës natyralë që lehtësojnë punën e enëve të gjakut. Këto përbërës i zgjerojnë ato dhe qarkullimi i gjakut është më i lehtë.

Kosi

Kosi me pak yndyrë ofron shumë kalcium për organizmin. Ai qetëson enët e gjakut dhe i qetëson ato kur nevojitet.

Peshku

Salmoni, sardelet dhe skumbria janë të pasura me acide yndyrore omega-3, sipas informacioneve. Këto acide përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe ulin tensionin e gjakut.

Farat

Farat e linit, të kungullit apo lulediellit mund të përfshihen në sallata, kos apo tërshërë. Ato janë shumë të mira për tensionin e gjakut sepse përmbajnë magnez.

Tërshëra

Ky drithë është i pasur me fibër që mban tensionin e gjakut nën kontroll. Për më tepër, tërshëra rekomandohet edhe kundër mbipeshës.

Panxhari

Pirja e dy gotave me lëng panxhari dhe molle e ul tensionin sistolik të gjakut në pak orë. Panxhari dhe gjethet e tij janë shumë të pasur me kalium, një mineral i dobishëm për zemrën. Rekomandohet ta përfshini në sallata të ndryshme.

Hudhra

Përbërësit natyralë të hudhrës zgjerojnë enët e gjakut dhe e ndihmojnë zemrën të kryejë detyrën e saj. Hudhra është shumë e mirë për uljen e tensionit të gjakut.

Lexo edhe :  Tomash Szunyog emërohet Përfaqësues Special i BE-së në Kosovë

Fistikët

Këto arrorë janë plot me yndyra të shëndetshme që i bëjnë mirë zemrës. Fistikët janë shumë efikase në uljen e tensionit të gjakut.

Shega

Lëngu i shegës është i pasur me fibër dhe shumë minerale që mbajnë nën fre tensionin e gjakut. Ky frut i bën shumë mirë zemrës por edhe sistemit tretës.

Vaji i ullirit

Ky vaj është plot e për plot me antioksidantë që ruajnë elasticitetin e enëve të gjakut. Përdorimi i përditshëm i vajit të ullirit është një zgjedhje e mençur në dobi të shëndetit.

Legumet

Qiqrat, thjerrëzat, fasulet ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut. Për më tepër, ato janë të pasura me fibër dhe shmangin sëmundjet koronare.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut. Në këtë mënyrë ato ulin tensionin e gjakut.

Masa shtesë kundër tensionit të gjakut

Përpos regjimit të shëndetshëm, njeriu duhet të humbasë në peshë, të kryejë aktivitet fizik dhe të marrë medikamentet që rekomandohen nga mjeku./AgroWeb

Të fundit

45-vjetori i nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit/Meta: Liritë dhe të drejtat e njeriut nuk mund të merren si të mirëqëna e të paprekshme

Presidenti Ilir Meta nëpërmjet një statusi në Facebook ka kujtuar sot 45-vjetorin e nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit. “Dekalogu...

Përcillet për në banesën e fundit Aneta Rama (FOTO)

Aneta Rama, nëna e kryeministrit Rama është përcjellë për në banesën e fundit. Për shkak të pandemisë një numër i kufizuar njerëzish kanë marrë pjesë...

Nënat e 33 kryeministrave shqiptarë/Nga Ismail Qemal Vlora tek Edi Rama

Thonë se pas një burri të suksesshëm fshihet një grua e mrekullueshme. Për këtë shprehje, atributet zakonisht i takojnë bashkëshortes, por gruaja e parë që...

Lajm i mirë për vaksinën/Ekspertët: Mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të rriten rastet...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 137 raste me C*vid në 24 orët e fundit, 7 persona humbin jetën

Maqedonia e Veriut ka konfirmuar 137 raste pozitive me Covid-19 nq 24 orët e fundit. Numri total i të infektuarve është 10,891 persona. Po ashtu,...

Lajme të tjera

Web TV