Nënat e 33 kryeministrave shqiptarë/Nga Ismail Qemal Vlora tek Edi Rama

113 563 lexime

77,508FansaPëlqeje

Thonë se pas një burri të suksesshëm fshihet një grua e mrekullueshme.

Për këtë shprehje, atributet zakonisht i takojnë bashkëshortes, por gruaja e parë që fshihet pas edukimit të çdo njeriu është nëna.

Në varësi të kujdesit, edukimit, këshillave dhe rolit të saj varet e ardhmja e njeriut dhe në disa raste edhe një kombi.

Edhe drejtuesit e një shteti janë bij nënash e për këtë, roli i tyre në shoqëri është i lidhur me edukatën, dashurinë dhe kujdesin e marrë në familje, kryesisht atë të nënës.

Po cilat janë nënat e 33 kryeministrave shqiptarë, nga Ismail Qemali tek Edi Rama?

1.Hedije Hanëm Libohova (Vlora)  e ëma e Ismail Qemal  Vlorës

2.Vasfije Alizoti Toptani e ëma e Esad Pashë Toptanit

3.Hanëm Përmeti e ëma e Turhan Pashë Përmetit

4.Merushe Delvina e ëma e Sulejmman Delvinës

5.Asije Vrioni e ëma e Iliaz Vrionit

6.Sofia Evangjeli e ëma e Pandeli Evangjelit

7.Qamo Koculi e ëma e Qazim Koculit

8.Nexhibe Sallahu e ëma e Hasan Prishtinës

9.Elena Kosturi e ëma e Idhomen Kosturit

10.Zavalane Ypi e ëma e Xhaferr Ypit

11.Sadije Toptani e ëma e Ahmet Zogut

12.Maitap Vërlaci e ëma e Shefqet Vërlacit

13.Maria Noli e ëma e Fan Nolit

  1. Aishe Frashëri e ëma e Mehdi Frashërit

15.Polikseni Kotta e ëma e Kostaq Kottës

16.Hanke Corka e ëma e Mustafa Merlika Kruja

17.Behixhe Libohova e ëma e Eqerem Libohovës

18.Qamile Bushati e ëma e Maliq Bushatit

19.Hajrie Mitrovica e ëma e Rexhep Mitrovicës

20.Salije Dine e ëma e Fiqiri Dines

21.Ifete Elbasani e ëma e Ibrahim Biçakut

22.Gjyle Hoxha e ëma e Enver Hoxhës

23.Sulltane Shehu e ëma e Mehmet Shehut

24.Sabrije Çarçani  e ëma e Adil Çarçanit

25.Maria Nano e ëma e Fatos Nanos

26.Ksanthipi Bufi e ëma e Ylli Bufit

27.Inajet Kokona e ëma e Vilson Ahmetit

28.Efigjeni Meksi e ëma e Aleksandër Meksit

29.Rezmo Fino e ëma e Bashkim Finos

30.Janulla Majko e ëma e Pandeli Majkos

31.Fiqirete Meta e ëma e Ilir Metës

Lexo edhe :  Shifra dramatike në Kosovë, ja sa viktima u shënuan në 24 orët e fundit

32.Sheqere Berisha e ëma e Sali Berishës

33.Aneta Rama e ëma e Edi Ramës /Fjala.l/Ke.Ba 

 

 

 

Të fundit

45-vjetori i nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit/Meta: Liritë dhe të drejtat e njeriut nuk mund të merren si të mirëqëna e të paprekshme

Presidenti Ilir Meta nëpërmjet një statusi në Facebook ka kujtuar sot 45-vjetorin e nënshkrimit të Aktit Final të Helsinkit. “Dekalogu...

Përcillet për në banesën e fundit Aneta Rama (FOTO)

Aneta Rama, nëna e kryeministrit Rama është përcjellë për në banesën e fundit. Për shkak të pandemisë një numër i kufizuar njerëzish kanë marrë pjesë...

Nënat e 33 kryeministrave shqiptarë/Nga Ismail Qemal Vlora tek Edi Rama

Thonë se pas një burri të suksesshëm fshihet një grua e mrekullueshme. Për këtë shprehje, atributet zakonisht i takojnë bashkëshortes, por gruaja e parë që...

Lajm i mirë për vaksinën/Ekspertët: Mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të rriten rastet...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 137 raste me C*vid në 24 orët e fundit, 7 persona humbin jetën

Maqedonia e Veriut ka konfirmuar 137 raste pozitive me Covid-19 nq 24 orët e fundit. Numri total i të infektuarve është 10,891 persona. Po ashtu,...

Lajme të tjera

Web TV