Rikthehet ‘Black Eyed Peas’: Spanja na ka frymëzuar për të bërë albumin tonë të fundit

113 563 lexime

77,509FansaPëlqeje

Ka pak grupe si ‘The Black Eyed Peas’. Në realitet, ato nuk ekzistojnë më pasi stili i tyre, tingulli dhe mënyra e tyre e interpretimit të muzikës është unike.

Pas 28 vitesh karrierë, nga të cilat 11 kaluan pa u vërejtur deri në vitin 2003 ata revolucionarizuan në treg me ‘Ku është dashuria’, kënga e tyre e parë nga albumi Elefunk, ato janë akoma të pandalshme.

Dhe tani ata guxojnë të këndojnë në spanjisht dhe të paraqesin një vepër me tinguj Latin me bashkëpunime të jashtëzakonshme.

‘Përkthimi’ është albumi i ri nga The Black Eyed Peas, një projekt në të cilin ata kryejnë duete me J Balvin, Nicky Jam, Ozuna, Piso 21, Becky G, Maluma ose Shakira, për të dhënë disa shembuj. Puna, e cila doli në shitje në fund të qershorit, po i çon ata në krye të të gjithë tabelave muzikore të momentit.

Tre anëtarët e grupit, Will.I.Am, Taboo dhe Apl.De.Ap kanë folur me ‘La Vanguardia’ për të zbuluar disa detaje të këtij prodhimi me një stil kaq të ndryshëm nga sa kanë bërë deri më tani.

Pse një album me kaq tinguj latine?

Apl.De.Ap : Që nga fillimi i Karrierës sonë kemi qenë të ndikuar nga muzika Latine: Georgie Dann, Paulina Rubio, Daddy Yankee … Ne gjithmonë kemi qenë të frymëzuar nga tingujt ndërkombëtarë. Kur vallja dhe muzika elektronike ishin akoma nën tokë, ne bashkëpunuam me David Guetta dhe unë bëra që të kem një ndjenjë sepse ne donim të prezantonim atë lloj tingulli dhe ta lançojmë atë në botë për njerëzit që të dëgjojnë pasi që nuk ishte aq popullor në atë kohë. Kështu ndjehemi me tingullin reggaeton që tashmë po luan ndërkombëtarisht. Ne kemi dashur të prezantojmë këtë kulturë festive në albumin tonë.

Tabu: Unë jam gjysëm nga Amerika Latine dhe ndihem i fuqishëm dhe krenar që kultura jonë po përqafohet nga vendet që nuk flasin spanjisht. Atmosfera, ngjyra që sjell muzika latine urbane është shumë e mirë. Jam krenar që artistë si Maluma, Ozuna ose J Balvin kanë ruajtur integritetin e tyre duke kënduar në spanjisht dhe duke mos ndryshuar gjuhën që përfaqëson vendet e tyre. Ata sjellin në botë bukurinë e kulturës latine dhe njerëzit duan ta kërcejnë atë, është një lloj muzike seksi me ritëm dhe e gjallë. Peas Eyed Black janë krenarë që kanë kontribuar diçka për të zgjeruar atë bukuri.

Lista e artistëve që shfaqen në këtë album është mbresëlënëse. Si lindi ato bashkëpunime?

Tabu: Në një mënyrë të larmishme. Maluma dhe Will u takuan në Super Bowl, në fakt ai ishte i pari që erdhi të punojë në studio me disa ide dhe në fund ne bëmë dy këngë me të. Artistë të tjerë si Ozuna u takuam në Shtetet e Bashkuara, në New York, dhe ne shkëmbyem të dhënat tona për të bashkëpunuar. Ne u njohëm me AJ Balvin në Billboard Awards në Las Vegas dhe u lidhëm. Ne takuam Piso 21 direkt në studio dhe shumë shpejt u ngrit një miqësi sepse ata na kujtuan atë vëllazëri, e njëjta që ekziston midis nesh.

Ne i dërguam Nicky Jam një mesazh privat në Instagram dhe prej andej ai erdhi në studio në Miami. Ne u njohëm me Becky G në Los Angeles dhe ishte shumë e natyrshme … Oh, dhe Shakira! Will tashmë kishte punuar me të në 2008 në këtë këngë që nuk doli në atë kohë por ishte shumë e mirë për këtë album. Dhe me Alpha ai u lidh përmes Instagramit gjatë pandemisë …  Alpha është një artist dhe në të ardhmen ai do të jetë një nga më të mëdhenjtë.

Lexo edhe :  "Ti meritoje me jetu"/Dedikimi prekës i moderatores shqiptare për biznesmenin që u vetëvra

A mendoni se artistët kanë detyrim të dërgojnë një mesazh me këngët e tyre?

Tabu: Jo të gjithë kanë nevojë të komentojnë çështje sociale dhe kjo është në rregull. Ka artistë që thjesht duan të argëtojnë dhe aktrojnë dhe kjo është interesante, kjo është kontributi i tyre.

Mënyra e të bërit muzikë ka ndryshuar shumë që nga fillimi, a jeni të fiksuar me numrat, pamjet dhe pamjet e platformave sociale?

Will: Tani është më e lehtë të bësh muzikë por është edhe më e vështirë të dëgjohet sepse ka shumë përmbajtje. Arritja e 15 milion shikimeve të një videoje në YouTube brenda dy javësh duke marrë parasysh miliardat e videos në platformë është një sukses.

Tabu: Ndihemi të bekuar që të vazhdojmë në industrinë e muzikës pasi kalojmë periudha të ndryshme evolucionare. Kur filluam as rrjetet sociale, as YouTube dhe nuk ekzistonin të gjitha këto platforma dhe tani jemi në epokën e ekraneve. Është bukur që në vitin 2020 ne mund të rishfaqemi me një sukses që nuk e kishim imagjinuar. Ne përqafojmë këtë epokë të re numrash.

Si ka qenë të lësh një disk në mes të një pandemie?

Apl.De.Ap : Ne mund të zgjidhnim të qëndronim mënjanë ose të përfshihemi dhe të përpiqemi t’u sjellim gëzim dhe argëtim njerëzve. Kaq shumë gjëra po ndodhin … Ne kemi zgjedhur të argëtohemi duke bërë muzikë që njerëzit të kërcejnë dhe të këndojnë.

Tabu : Secila nga 12 këngët është një këngë e shkëlqyer. Është një krenari që pas 28 vjetësh mund të vazhdojmë të themi se jemi këtu duke bërë muzikë ndërkombëtare. Ne jemi shumë mirënjohës.

A planifikoni të bëni një koncert virtual për të paraqitur ‘Përkthimin’?

Apl.De.Ap : Kur të hiqen kufizimet, ne do të jemi të gatshëm të dalim dhe t’i tregojmë botës albumin tonë , si dhe të kthehemi në vendet që duam. Është ëndrra jonë dhe ne nuk e humbim shpresën sepse vërtet duam të dalim dhe të luajmë.

Black Eyed Peas jo vetëm që po triumfojnë me ‘Përkthimin’ në platforma dhe media sociale, por tashmë kanë fituar mjaft nominime për këngët e tyre. Juventud Premios, ku ata luftojnë për të fituar çmimin për Këngën më të klikuar, ose MTV VMA, ku ata do të luftojnë për të fituar çmimin për Bashkëpunimin më të Mirë për Ritmin dhe çmimi për Best Latin Theme për Mamacita janë vetëm disa shembuj. Rroftë Peas me sy të zi./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Greqi/Shqiptari ngacmoi seksualisht avokaten, gjykata jep dënimin

Një shqiptar është dënuar me kusht nga gjykata e Selanikut me tre muaj heqje lirie pasi ky i fundit...

Video/Perëndim spektakolar i diellit në Karaburun

Pamje mahnitëse e natyrës shqiptare. Kjo pamje vjen nga Karaburuni ku duket një natyrë e qetë dhe një kombinim fantastik ngjyrash. Shijojeni!/fjala.al/Ke.Ba https://www.youtube.com/watch?v=dfIfQljzmPE

Horoskopi për nesër, 2 gusht 2020

Ky është parashikimi i horoskopit për ditën e nesërme, 2 gusht 2020 nga Paolo Fox Dashi Kjo nuk është koha ideale për dashurinë, do të ketë...

Brazili një nga vendet më të prekur nga pandemia, regjistrohen mbi 92 mijë të vdekur

Brazili është një nga vendet më të goditur nga koronavirusi, i cili regjistron një numër të lartë të të prekurve. Vetëm në 24 orët e...

Pushuesit kthehen nga plazhi, Policia e Shtetit jep detajet e qarkullimit

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për të gjithë pushuesit që janë duke u kthyer nga plazhi. Ajo ka apeluar drejtuesit e mjeteve për...

Lajme të tjera

Web TV