Turmp i prerë: Tik Tok përbën rrezik, do të ndalohet në SHBA

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Presidenti amerikan Donald Trump, paralajmëron se do të ndalojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rrjetin social kinez Tik Tok, i dyshuar nga Washingtoni se përdoret nga shërbimet sekrete të Pekinit.

“Sa i takon Tik Tok, do e ndalojmë në SHBA, përbën rrezik për sigurinë kombëtare”, iu tha Trump gazetarëve, në bordin e avionit presidencial Air Force One.

Tik Tok është në pronësi të grupit kinez ByteDance. Aplikacioni ka thuajse një miliardë përdorues në të gjithë botën dhe është shumë popullor mes të rinjve.

Tik Tok është nën hetim nga Cfius, agjencia amerikane e ngarkuar për të garantuar që investimet e jashtme të mos përbëjnë rrezik për sigurinë kombëtare.

Gjatë javëve të fundit ekspertët amerikanë kanë shprehur shqetësimin se platforma video mund të përdoret nga Pekini për të dëmtuar SHBA.

Para deklaratës së Trump, mediat amerikane kishin shkruar se Presidenti do të detyronte grupin ByteDance që ta shiste Tik Tok. Rrjeti social është kundërshtuar edhe përtej SHBA, ku nga 30 qershori është ndaluar edhe në Indi./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Mali i Zi hap kufirin me Shqipërinë, por duhet test negativ dhe…

Mali i Zi nga dita e nesërme do të hapë kufirin për të gjithë vizitorët nga vendet e rajonit...

Pandemia/ Sërish shifra të larta, konfirmohen 146 raste të reja në 24 orët e fundit

Për 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 146 raste të reja me COVID-19 nga 639 teste të kryera. Rastet e reja pozitive...

Ja çfarë thotë OBSH për raportin ushqim- Koronavirus

Organizata Botërore e  Shëndetësisë përpiqet të qetësojë të gjithë ata që janë të shqetësuar dhe mendojnë se koronavirusi mund të trzansmetohet nga ushqimi. Deklarata e...

“Për pak mish”/Shkelet moratoriumi, gjuetarët vrasin dhitë e egra

Prej vitesh në vendin tonë është vendosur një moratorium për mbrojtjen e kafshëve të egra në vendin tonë, të cilat po shkonin drejt zhdukjes....

Kaosi në pikat kufitare, reagon ministria e Jashtme: 330 testime në orë për COVID-19

Pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria...

Lajme të tjera

Web TV