Arrestohet udhëheqësi i një prej karteleve më të fuqishme meksikane

113 563 lexime

77,506FansaPëlqeje

Në vetëm një dekadë, Jose Antonio Yepez, alias el Marro, nga vjedhja e kamionëve përfundoi në udhëheqës i Santa Rosa de Lima Cartel (CSRL), grupi kriminal që vjedh karburant dhe frikëson shtetin meksikan të Guanajuato. Këtë të dielë ai u arrestua nga forcat e sigurisë meksikane.

“Sot në agim, në një aksion të udhëhequr nga Ushtria Meksikane dhe i mbështetur nga Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit të Guanajuato, José Antonio” N “, i njohur gjithashtu si El Marro, u arrestua. Në këtë moment është në dispozicion të autoritetit gjyqësor vendor, “shpjegoi zyrtari federal i sigurisë, Alfonso Durazo.

Më 20 qershor, pas arrestimit të disa anëtarëve të Santa Rosa de Lima Cartel, përfshirë nënën e tij, El Marro transmetoi një video nga oborri i një shtëpie duke premtuar hakmarrje mes lotësh.

Pas asaj video, sekretari i Sigurisë Andres Manuel Lopez Obrador pohoi se kishte “dobësuar” krimin e organizuar dhe ironizoi me Marro-n, për të cilin tha “ai nuk është më në shtëpi me një pishinë, ai është në një shtëpi gjysmë të ndërtuar duke luftuar për të mbuluar listën e pagave”.

Një dekadë krimi

Shenjat e para të jetës kriminale të Marro kthehen në vitin 2010, kur ai u arrestua për vjedhje të kamionëve, por ai u la i lirë dhe u ndryshua në vjedhjen e hidrokarbureve nga tubacionet e Petróleos Mexicos (Pemex) në Guanajuato, ku ndodhet rafineria. Salamanca, një nga më të mëdhatë në vend.

El Marro grumbulloi fuqinë dhe forcën sepse vjedhja e karburantit ishte me vite një nga industritë më të mëdha kriminale, derisa Qeveria e Presidentit Lopez Obrador i dha fund një biznesi të lezetshëm prej 65,000 milion pesosh (rreth 2,888 milion dollarë) çdo vit dhe filloi persekutimi i kartelit.

Në epokën Huachicol, siç quhet vjedhja e hidrokarbureve në Meksikë, Marro u përshkallëzua në vendin e dytë në komandë të grupit kriminal dhe deri në vitin 2017 ai ishte tashmë në krye të kartelit që mban emrin e komunitetit të tij, i vendosur në komunën e Villagrán. , Guanajuato.

Në karrierën e tij kriminale, Yépez iu drejtua familjes që ai bëri shtyllën e strukturës CSRL për të ushqyer një rrjet komplikimesh aq të përhapura sa tubacionet e naftës që përshkojnë dhjetëra komunitete në Guanajuato.

Udhëheqësi dhe lufta kundër karteleve

Udhëheqja e tij e CSRL është shënuar nga personaliteti i tij i dhunshëm dhe fuqia e zjarrit që ai i dha organizatës së tij për të marrë dhe mbrojtur terrenin e tij kundër synimeve të grupeve të tjera kriminale për të zgjeruar pushtetin e tyre në vend.

El Marro deklaroi, në vitin 2017, një luftë të ashpër kundër rivalëve të tij nga Jalisco Nueva Generación Cartel (CJNG) që e ka vendosur Guanajuato si shtet të dhunës më të madhe dhe më shumë vetëvrasje në vend, përveç pranisë së policisë për t’i luftuar ata.

Guanajuato përbënte 3.540 vetëvrasje në vitin 2019, më shumë se 10% nga 34,608 që ndodhën në të gjithë vendin. Dhe midis janarit dhe majit ata shtojnë 1,903 raste.

Kapo i Santa Rosa de Lima nuk u përkul për aleancat me kartelet e tjerë dhe midis tyre qëndron mbështetja e Kartelit Sinaloa, i cili i furnizon ata me armë dhe atentatorë për të mbajtur një betejë të përgjakshme për kontrollin e tregut.

Vendimi i qeverisë për të luftuar vjedhjen e karburantit ndikoi në aktivitetet e Marro, i cili duhej të ikte nga parajsa që ishte ndërtuar në Santa Rosa de Lima, me pishina dhe kopshte për të mos u kapur ose bllokuar nga armiqtë e saj.

Kronikat e mediave tregojnë se El Marro ka shmangur të paktën pesë herë nga kapja nga autoritetet, dy më të spikatur kur linte rrugëkalime sekrete në rezidencën e tij dhe shpëtoi nga një shpellë minuta para mbërritjes së polic.

Me prindërit e arrestuar, babai i tij në Mars dhe nëna e tij këtë qershor, dhe gruaja e tij në burg, El Marro zbuloi një pjesë të karakterit të tij në një video të publikuar së fundmi në të cilën ai qau për familjen e tij, por gjithashtu kërcënoi armiqtë e tij dhe paralajmëroi qeveria që do të luftonte deri në fund.

Origjina e kartelit

Lexo edhe :  Greqia merr vendimin: Ja edhe sa do të qëndrojë i mbyllur kufiri me Shqipërinë

Kjo organizatë kriminale daton në vitin 2014, kur ato iu kushtuan vjedhjes së karburantit; deri në vitin 2017, Marro ishte tashmë në komandë të kartelit dhe i shpalli luftë CJNG, e cila vazhdon dhe ka lënë mijëra të vdekur në qendër dhe në perëndim të vendit.

Në Salamanca është një nga rafineritë më të rëndësishme të Pemex në qendër të vendit dhe rrjetet e saj të tubacioneve kalojnë nëpër Irapuato, León, Celaya, Apaseo el Grande, të gjitha këto bashki u shndërruan në fushën e operimit të grupit kriminal.

Karteli është emëruar pas komunitetit të Santa Rosa de Lima, që ndodhet në komunën Villagrán, nga e ka origjinën El Marro dhe nga ku u ndërtua një rezidencë në ngjashmërinë e një parku ujor, me pishina dhe zona të gjelbërta.

Arrestimi i të afërmve të capo ishte një goditje e fortë për udhëheqjen e tij dhe megjithëse ai e pranoi goditjen, ai paralajmëroi se nuk do të binte aq lehtë.

“Edhe nëse kam mbetur vetëm si qen, unë do të mbaj mbi ta (…) Unë do të jem një gur në këpucën time”, tha Yépez Ortiz në atë video, e cila, e lëshuar në fund të qershorit, i vendos një fytyrë dhe zë udhëheqësit kriminel.

Në fillim të korrikut, ai u fajësua për vrasjen e 27 personave nga një qendër e rehabilitimit të drogës në Irapuato (Guanajuato) dhe u arrestua një muaj më vonë.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Ulje temperaturash dhe reshje shiu/Parashikimi i motit për javën e ardhshme (3-9 gusht)

Vranësirat do të vijnë duke u shtuar gjatë kësaj jave në vendin tonë dhe të mërkurën priten reshje shiu...

Vllaznia mbijeton në elitë, mposht Besëlidhjen në “Loro Boriçi”

Vllaznia ka arritur të mbijetojë në elitën e futbollit shqiptar, pasi ka mposhtur sot 3-1 Besëlidhjen në stadiumin "Loro Boriçi". Shkodranë kaluan në avantazh të...

Edukatoret dhe stafi dalin me CO*VID-19, mbyll dyert një tjetër çerdhe në Tiranë

Një tjetër çerdhe në kryeqytet ka mbyllur dyert për fëmijët për shkak të virusit të ri COVID-19. Burime bëjnë me dije se bëhet fjalë për...

Situata me zjarret në Shkodër, ja pyjet që kanë marrë flakë

Bashkia e Shkodrës ka bërë me dije situatën në të cilën ndodhet zona e saj në lidhje me vatrat e zjarrit. Njoftimi: Ne bashkine Shkoder Situata në...

Policia s’fal/Arreston 2 drejtues mjetesh, bllokon 22 patenta dhe vendos 249 gjoba

Ndërkohë që trafiku rëndohet, Policia Rrugore ka zbarkuar në terren dhe vijon punën për të ndihmuar lëvizjen e mjeteve duke shmangur bllokimet e ndalesat...

Lajme të tjera

Web TV